TEST: Xiaomi Mi Mix 3 – slider zamiast notcha

Wydajny smartfon o nietypowej konstrukcji.

Aparaty

W popularnym serwisie DxOMark Mi Mix 3 osiągnął aż 108 punktów za aparat fotograficzny. Po samplach prezentowanych na stronie producenta spodziewałam się naprawdę niesamowitych możliwości kamer. Niestety pod względem jakości zdjęć Mi Mix 3 ustępuje chociażby Galaxy S9+ i to w każdej możliwej scenerii.

Taka sobie automatyka

Na tyle znajdziemy dwa aparaty o rozdzielczości 12 MP. Podstawowy o jasności f/1.8 korzysta z matrycy Sony IMX363 o pikselach wielkości 1.4µm. Dodatkowy, szerokokątny o jasności f/2.4 pełni też rolę dwukrotnego zoomu optycznego. Korzystanie z klasycznego trybu automatycznego, bez HDR i bez wsparcia SI sprawi, że zdjęcia będą mało kontrastowe, blade, jakby lekko wyprane z kolorów. Niektórym może taki naturalny wygląd się spodobać, ale osobiście preferuję żywsze barwy, odpowiednio nasycone, których nie muszę poprawiać w aplikacjach.

Tryb automatyczny, bez HDR
Tryb automatyczny, bez HDR
Tryb automatyczny, bez HDR
Tryb automatyczny, bez HDR
Tryb automatyczny, bez HDR
Tryb automatyczny, bez HDR

HDR pozwala delikatnie ocieplić scenę i zwiększa kontrast. Dzięki większej rozpiętości tonalnej unikniemy też brzydkich przepaleń na niebie czy śniegu. Zdecydowanie polecam od razu włączyć tę funkcję.

Tryb automatyczny z HDR (po lewej) i bez HDR (po prawej)

Świetne wsparcie SI

Najlepsze korzyści przynosi jednakże włączenie wspomagania aparatu algorytmem sztucznej inteligencji, który dobiera najlepsze parametry do danej sceny. SI rozpoznaje np. czy fotografujemy jedzenie i zwiększa wtedy nasycenie barw sprawiając, że potrawa wygląda smaczniej. Zielenie na rozpoznanych roślinach są delikatnie podkręcone, a sceny za dnia bardziej kontrastowe.

Nawet jeżeli na podglądzie smartfonu będzie wydawało Wam się, że są to niedostrzegalne zmiany, to polecam przerzucić zdjęcia na komputer, by zobaczyć ile jest w stanie wycisnąć algorytm. SI dużo lepiej dobiera np. ISO sprawiając, że zdjęcia są mniej zaśnieżone, co dobrze widać na poniższym przykładzie wnętrza pokoju.

Tryb automatyczny + SI
Tryb automayczny bez SI
Tryb automatyczny z SI (po lewej) i bez SI (po prawej)
Tryb automatyczny + SI
Tryb automatyczny bez SI

Dobry, dwukrotny zoom

Przybliżenie przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach, dlatego dobrze, że od pewnego czasu producenci inwestują w zoom optyczny, który wypada dużo lepiej niż sztuczny, cyfrowy. W Mi Mix 3 możemy uzyskać bezstratne, dwukrotne powiększenie i jak widzicie na poniższych przykładach, trudno do czegoś się tutaj przyczepić. Ja jestem z niego jak najbardziej zadowolona.

Powiększenie dwukrotne (po środku) + przybliżenie kadru w programie cyfrowym (po prawej)
Powiększenie x2
Powiększenie x2

Tryb portretowy

Standardowo już dla konfiguracji dwuobiektywowych znajdziemy tutaj tryb portretowy, który generuje w zależności od intensywności efektu i oświetlenia, a także poziomu skomplikowania sceny od niezłego do mocno sztucznego efektu rozmytej głębi. Efekt ten możemy dopracowywać po wykonaniu fotografii, jak również dodawać do niego efekty cyfrowe (opiszę to bliżej przy sekcji selfie).

W przypadku skomplikowanej sceny tryb portretowy zawodzi – pilot na pierwszym planie jest rozmyty prawidłowo, ale dywan i stolik po lewej już nie. Ostrość także błędnie zogniskowana została na spodniach, zamiast na twarzy
Efekt wypada lepiej, gdy fotografujemy postać z bliska
W nocy tryb portretowy także działa, choć jego jakość jest dyskusyjna

Zdjęcia panoramiczne

Krótko i na temat – Mi Mix 3 robi bardzo fajne panoramy, choć pozwala je wykonać jedynie w pionie. Nie widać łączeń ani przebarwień związanych z odmiennym oświetleniem.

Tryb nocny

Jeżeli zamierzacie fotografować nocą, polecam zabierać ze sobą statyw i nauczyć się obsługi trybu profesjonalnego, gdzie da się obniżyć ISO i przy dłuższym czasie naświetlania osiągnąć zadowalający efekt. Bez tego jakość fotografii nocnych może być satysfakcjonująca jedynie dla mało wymagających użytkowników. Warto jednak korzystać z tego trybu, bo wypada on znacznie lepiej od zwykłej automatyki. Muszę jednak pochwalić dobrą stabilizację obrazu – w większości przypadków można uzyskać nieporuszone fotografie.

Tryb nocny
Tryb nocny
Tryb nocny
Tryb nocny
Ładną kolorystykę nieba uzyskamy, gdy zastosujemy tryb nocny za dnia lub o zachodzie słońca

Na kolejnej stronie piszemy o tym jak Mi Mix 3 radzi sobie podczas kręcenia filmów.