Twórca kryptowalutowej piramidy OneCoin został aresztowany

Fot. David McBee

Od 2014 roku w Bułgarii działała firma OneCoin, która sprzedawała nieistniejącą kryptowalutę. Jej właściciele zarabiali na manipulowaniu cenami oraz łatwowierności inwestorów, którzy nie mieli możliwości śledzenia przepływu pieniędzy. Twórcę OneCoina, Konstantina Ignatova, aresztowano na lotnisku w Los Angeles. W przedsięwzięciu brała też udział siostra, która obecnie się ukrywa, oraz Mark Scott oskarżony o pranie pół miliarda dolarów.

Jest to stary rodzaj oszustwa znany w świecie wirtualnych walut – powiedział John R. Tafur, specjalista urzędu podatkowego (IRS). – Rodzeństwu Ignatovych udało się przekonać swoje ofiary do inwestowania w OneCoin w oparciu o kompletne kłamstwa na temat wirtualnej waluty.

Pomimo oskarżeń właścicieli, OneCoin cały czas jest obecny na rynku i generuje zyski. Według oraganów ścigania USA, twórcy mogli na nim łącznie zarobić ok. 2,23 miliarda euro.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.