Alex – rosyjski robot-prezenter zadebiutował w telewizji

Rosyjski państwowy kanał informacyjny Rossiya 24 do prezentacji niektórych swoich biuletynów zaprosił robota o imieniu Alex. Alex to pierwszy rosyjski „humanoid”: wyposażony w sztuczną inteligencję. Opracowany został przez firmę Promobot w mieście Perm. Twarz Alexa zaprojektowana została na wzór jego twórcy – Aleksieja Jużakowa.

Na razie robot może poruszać ustami, oczami i unosić brwi. W planach jest wyposażenie robota w sprawne ręce i postawienie go na nogi.  Mało ekspresyjna mimika nie wzbudziła entuzjazmu u widzów. Prace nad robotem rozpoczęła się w 2017 roku i według Promobot powinny ostatecznie zakończyć się jeszcze w tym roku. Koszt wytworzenia „mówiącej głowy”, bo tym na razie w rzeczywistości jest Alex, to ponad milion rubli, czyli niespełna 60 tys. złotych. Podobno spłynęło już 12 zamówień na kolejne kopie Alexa.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.