Jechał na elektrycznej hulajnodze po chodniku. Potrącił kobietę

Nastolatek wjechał hulajnogą w pieszą, która trafiła do szpitala z niewielkimi obrażeniami. Do wypadku doszło wczoraj (środa, 17 kwietnia) w Warszawie. Choć wydawać by się mogło, że do całego zdarzenia doszło z winy osoby jadącej chodnikiem, to mandat dostała poszkodowana.

Według serwisu metrowarszawa.gazeta.pl cytującego rzecznika policji kom. Jarosława Florczak policjanci z wydziału drogowego ustalili, że sprawczynią wypadku była kobieta, która „nagle zmieniła pozycję”. 49-latka została ukarana mandatem karnym w wysokości 50 złotych z tytułu art. 3 o Prawie drogowym.

W świetle obowiązujących przepisów osoba poruszająca się na hulajnodze w dalszym ciągu jest pieszym, może więc jechać po chodniku. Nawet jeśli pojazd jest elektryczny i porusza się z prędkością 25 km na godz. A przy tym praktycznie bezgłośny.
Zbyt ciche są także samochody elektryczne. Już w 2018 r. europosłowie postulowali, by wprowadzić rozwiązania generujące dźwięk przy niższych prędkościach, ostrzegający pieszych.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.