Lanberg RO-175GE

TEST: ruter Lanberg RO-175GE – udany debiut

Wybór domowego rutera z Wi-Fi nie zawsze jest łatwym zadaniem. Z jednej strony wiemy, że potrzebujemy urządzenia do współdzielenia internetu, budowy sieci LAN i Wi-Fi. Z drugiej jednak mnogość rozwiązań, które kosztują od 50 do nawet 2000 złotych powoduje mętlik w głowie. A gdyby wybrać coś pośrodku? Niedrogi sprzęt, ale z uniwersalnym systemem konfiguracji i jednocześnie odpowiednio wydajny do obsługi niewielkiej sieci domowej.

By żyło się bezpieczniej

Producent RO-175GE zadbał nie tylko o wysoką konfigurowalność sieci LAN i sieci bezprzewodowej. Do dyspozycji mamy także kilka mechanizmów bezpieczeństwa i optymalizacji ruchu sieciowego. Po pierwsze funkcje kontroli rodzicielskiej. Narzędzie umożliwia przede wszystkim ograniczenie czasu korzystania z sieci dla urządzeń podłączonych do rutera. Nie mamy tu filetowania adresów URL a jedynie system blokad dostępu, w którym definiujemy albo zakres adresów IP, albo adres MAC oraz godziny blokady.

Lanberg RO-175GE
Prosty mechanizm kontroli rodzicielskiej.

Filtrowanie adresów URL możemy włączyć w sekcji Zapora sieciowa. Oczywiście blokowanie określonych adresów nie jest jedynym mechanizmem bezpieczeństwa. Ruter obsługuje także blokowanie adresów IP, filtrowanie adresów MAC oraz filtrowanie portów TCP i UDP. Takie rozwiązanie może być pomocne w przypadku ograniczenia określonego typu ruchu sieciowego – np. aplikacji P2P czy strumieniowania wideo.

Lanberg RO-175GE
Filtrowanie adresów URL.

Użytkownicy, którzy chcą uzyskiwać zdalny dostęp do usług wewnątrz sieci LAN, mogą skorzystać z dwóch mechanizmów: przekierowania portów i strefy DMZ.

W pierwszym przypadku możemy zdefiniować reguły przekierowań portów TCP i UDP na określone porty wewnętrzne i wskazany host w sieci LAN. W przypadku strefy DMZ mamy do czynienia z rozwiązaniem, w którym uzyskujemy bezpośredni dostęp do urządzenia wewnątrz sieci (np. serwerów WWW czy FTP).

Lanberg RO-175GE
Przekierowanie portów w ruterze Lanbergu.

Dość rozbudowaną sekcją; w porównaniu z innymi ruterami domowymi; stanowi menu Atak DOS związane z ochroną rutera przed próbami ataków DoS. Użytkownik może nie tylko włączyć zabezpieczenia, ale precyzyjnie dostosować jakie typy ataków będą blokowane. Dodatkowo możemy zdefiniować, przy jakiej liczbie pakietów dana komunikacja będzie traktowana jako atak. W przypadku pozytywnej weryfikacji ruter może zablokować IP atakującego.

Lanberg RO-175GE
Rozbudowane możliwości wykrywania ataków.

Pomimo swej niepozornej konstrukcji Lanberg posiada jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność, która może przydać się dostawcom internetowym. Chodzi o obsługę protokołu TR-069. Co to takiego? Rozwiązanie ma na celu umożliwienie kompletnego dostępu do zarządzania dla operatora ISP. Jednocześnie mechanizm stanowi doskonały sposób na pomoc i diagnostykę połączeń urządzeń końcowych operatora i ustawień klienta.

Operator oddając ruter użytkownikowi końcowemu może aktywować ACS, który umożliwia automatyczną konfigurację rutera z systemu operatora.

Lanberg RO-175GE
Konfiguracja profilu ACS.

Dodatkowo operator może ograniczyć dostęp dla użytkownika końcowego, przekazując mu jedynie hasło i login dla konta z założonym systemem blokad poszczególnych elementów konfiguracji. Wszystkie ustawienia systemowe rutera można ukryć lub oznaczyć tylko do odczytu dla użytkownika końcowego. Gwarantuje to dostawcy prawidłową pracę urządzeń, a jednocześnie pozwala na pełną kontrolę nad funkcjami rutera w przypadku mniej doświadczonych użytkowników.

Lanberg RO-175GE
Edycja uprawnień dla użytkownika końcowego.

Testy

Nie ukrywamy, że z ciekawością oczekiwaliśmy na wyniki testów rozwiązania, które nie tylko dla Redakcji ale i na rynku konsumenckim jest nowością. Podczas sprawdzania możliwości Lanberga RO-175GE wykonaliśmy kilka standardowych testów urządzenia:

  • Kopiowanie danych z wykorzystaniem połączeń przewodowych – LAN oraz WAN
  • Sprawdzenie liczby możliwych do nawiązania sesji LAN oraz WAN
  • Pomiar jakości i dystrybucji sygnału 2,4 oraz 5 GHz
  • Test szybkości przesyłania danych w sieci 2,4 oraz 5 GHz w 8 punktach pomiarowych z wykorzystaniem adaptera PCIe Asus PCE-AC88

Do szybkości kopiowania z wykorzystaniem interfejsów LAN nie mamy żadnych uwag. Pobieranie i wysyłanie danych odbywa się z szybkością 981 Mb/s. Transfer pomiędzy  interfejsem LAN a WAN jest zaledwie 6 Mb/s wolniejszy. Liczba sesji wewnątrz sieci LAN, jaką ruter może nawiązać wynosi blisko 49 000. Znacznie niższe wyniki rozwiązanie oferuje w przypadku komunikacji LAN-WAN. Tu musimy zadowolić się wartościami w okolicach 13 500.

Reklama

Ruter dobrze wypada w testach pokrycia zasięgiem. W testowej lokalizacji o powierzchni ok 75 m2 dystrybucja sygnału na częstotliwości 2,4 GHz jest na bardzo wysokim poziomie. Najniższe wartości to tylko -56 dBm. Nieco gorzej jest w paśmie 5 GHz. Najwyższe wartości sygnału (nawet będąc blisko rutera) to ok -41 – -40 dBm. W najdalszych punktach domu wartość spada do -69 dBm.

Lanberg RO-175GE
Test pokrycia zasięgiem dla częstotliwości 2,4 GHz.
Lanberg RO-175GE
Test pokrycia zasięgiem dla częstotliwości 5 GHz.

Pomimo niższych wartości dystrybucji sygnału transmisja danych na częstotliwości 5 GHz wygląda całkiem nieźle. Okazuje się, że ruter świetnie radzi sobie z transferem, który osiągnął najwyższe wartości 430-466 Mb/s w kierunku pobieranie. Nie ukrywamy jednak, że przy linku do 1300 Mb/s szybkość pobierania i wysyłania mogłaby być nieco wyższa. Najniższe (co nie znaczy najgorsze) zarejestrowane wyniki to 216 Mb/s (pobieranie) i 207 Mb/s (wysyłanie). Znacznie lepiej jest w paśmie 2,4 GHz. Mając do dyspozycji 3 strumienie oraz łączną przepustowość 450 Mb/s z Lanberga udało się „wycisnąć” ponad 240 Mb/s rzeczywistego transferu.

Sieć 2,4 GHz
Punkt pomiarowyPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
1243238
2241230
3219199
4200189
5175145
6148133
7150141
8199186
Sieć 5 GHz
Punkt pomiarowyPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
1446403
2430367
3418348
4466394
5328318
6216207
7223210
8440385

Podsumowanie

Mały, biały, niepozorny, a przecież kryje w sobie wiele możliwości. Rozwiązanie Lanberga zaskakuje swoimi możliwościami i funkcjami. RO-175GE idealnie sprawdzi się w domowej sieci LAN wyposażonej w kilkanaście urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. Wysoka wydajność sieciowa umożliwi wygodne korzystanie z szerokopasmowego internetu. Dzięki obsłudze TR-069 ruter RO-175GE będzie idealnym zestawem abonenckim dla operatorów ISP. Podsumowując w dwóch słowach – udany debiut. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.