rosja

Władze Rosji chcą zdyscyplinować Facebooka i Twittera

Fot. Pixabay

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS, szef Roskomnadzoru, Aleksander Żarow, powiedział dziennikarzom, że uważa za konieczne wprowadzić wysokie kary pieniężne dla Facebooka, Twittera i innych dużych firm, które nie przestrzegają regulacji dotyczących danych użytkowników. Według lokalnego prawa ustanowionego w 2015 roku, każda firma, która udostępnia swoje usługi obywatelom Rosji, powinna zapewnić gromadzenie i przechowywanie ich danych osobowych na serwerach znajdujących się na terytorium kraju.

Reklama

Facebook i Twitter nie dostosowały się do tego nakazu i nie podały żadnych informacji na temat spełnienia wymogów w przyszłości. Rosskomnadzor ukarał obydwie firmy grzywną w wysokości 3 tysięcy rubli (ok. 47 dolarów). Maksymalny wymiar kary finansowej przewidziany za tego typu wykroczenie wynosi jedynie 5 tysięcy rubli (ok. 78 dolarów). Zdaniem Aleksandra Żarowa to stanowczo za mało, by wymusić na firmach egzekwowanie prawa, dlatego będzie chciał zwiększyć grzywnę do takiego stopnia, by odpowiadały one alternatywnej karze – całkowitemu zablokowaniu usługi w kraju. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.