Co piąty polski tweet to dezinformacja

Fot. Pixabay; rawpixel

Oxford Internet Institute przygotował raport opisujący zjawisko fałszywych wiadomości. Wynika z niego, że Polska ma dużo wyższy współczynnik fałszywych informacji niż inne przebadane kraje. Sprawdzonych zostało łącznie 584 062 tweety, z czego 56 575 wpisów dokonanych zostało w języku polskim (pozostałe języki to angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański i szwedzki). Wszystkie posty zostały opublikowane między 5 a 20 kwietnia i dotyczyły wyborów do Parlamentu Europejskiego.  Z raportu OII wynika, że średnio dla wszystkich przebadanych języków 4 proc. tweetów zawierało linki do stron z fałszywymi informacjami. Jednak w przypadku Polski, jest to aż 21 proc.

Na podstawie opublikowanych w tweetach linków twórcy raportu opublikowali listę stron internetowych, do których owe linki prowadziły. Następnie dokonali analizy tych stron i sprawdzili zaangażowanie czytelników. Na bazie tego dla każdego z języków powstało krótkie zestawienie najpopularniejszych w danym kraju stron z fałszywymi informacjami. W Polsce są to: Publiszer.pl, Centrummedialne.pl, Kontrowersje.net, wPolityce.pl oraz Pikio.pl.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.