Izrael użył ognia w odpowiedzi na cyberataki

W sobotę izraelskie siły powietrzne zbombardowały budynek, w którym miała znajdować się baza hakerów Hamasu. To dotychczas najmocniejsza w tym konflikcie odpowiedź na cyberataki.

Szczegóły działań hakerów nie zostały ujawnione, ale według przedstawicieli Izraela, dokonali oni w ostatnim czasie licznych ataków na systemy łączności i wojskowe bazy danych. Jak tłumaczy Ronen Manlis, rzecznik Sił Obronnych Izraela, „po zajęciu się wymiarem wirtualnym, siły powietrzne  dokonały fizycznej odpowiedzi”. Wspomniana „fizyczna odpowiedź” to zbombardowanie budynku, w którym znajdowała się siedziba palestyńskich cyberprzestępców. Według rzecznika Manlisa, dzięki stanowczej reakcji Izraela, Hamas nie ma w tej chwili żadnych środków do przeprowadzania kolejnych cyberataków. Izraelskie siły pochwaliły się nawet nagraniem z ataku, które obiegło media społecznościowe.

Cyberprzestrzeń już od kilku lat jest alternatywnym polem do walki w konfliktach międzynarodowych. Rzadko zdarza się jednak, że odpowiedzią na ataki wirtualne jest przemoc fizyczna. Zwykle są to działania na tej samej płaszczyźnie. W historii zdarzały się jednak podobne przypadki, chociażby ze strony Stanów Zjednoczonych. Cztery lata temu amerykańskie wojska zabiły Brytyjczyka Junaida Hussaina, który kierował grupą hakerów ISIL. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.