Singapur: w życie wchodzi ustawa zakazująca fake news

Singapur uchwalił kontrowersyjną ustawę dotyczącą fałszywych wiadomości, która daje władzom szerokie uprawnienia do nadzorowania zawartości platform internetowych, prywatnych grup dyskusyjnych oraz komunikatorach takich jak WhatsApp. Prawo jest o tyle kontrowersyjne, że dzięki tej ustawie rząd może nakazać, aby serwisy internetowe usunęły każdą informację, która przez władze zostanie uznana za nieprawdziwą lub „sprzeczną z interesem publicznym”. Władze twierdzą, że projekt ustawy chroni obywateli przed fałszywymi informacjami. Krytycy tego pomysłu podnoszą, że jest to poważne zagrożenie dla swobód obywatelskich. Nie wiadomo na razie, w jaki sposób władze Singapuru zamierzają kontrolować treści w zaszyfrowanych aplikacjach. Ustawa przyjęta w środę, ma wejść w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Osoba uznana za winną rozpowszechniana fake newsów może zostać ukarana wysoką grzywną i/lub więzieniem na okres do pięciu lat. Natomiast używanie fałszywych kont lub botów do propagowania fałszywych wiadomości – pociąga za sobą kary w wysokości do 1 mln dol. i karę więzienia do 10 lat.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.