TEST: Lanberg ICS-0404-0020 – zestaw do monitoringu domu

Cztery bezprzewodowe kamery i rejestrator.

Zdalny dostęp i podgląd „na żywo”

Testowany zestaw do monitoringu jak na urządzenie sieciowe przystało – umożliwia zdalny dostęp i podgląd zarówno do obrazu „na żywo” jaki i archiwum nagrań zapisanych na dysku twardym. W czasie instalacji systemu na rejestratorze możemy również skonfigurować tzw. chmurę, czyli dostęp do naszego monitoringu przez internet. W tym celu musimy pobrać i zainstalować aplikację mobilną IP Pro3. Następnie podajemy nasz unikalny numer identyfikacyjny (Cloud ID), który widoczny jest w dolnym, prawym rogu ekranu głównego systemu rejestratora. Później trzeba tylko podać nazwę użytkownika i hasło aby zdalnie zalogować się w systemie.

Kody QR wyświetlane podczas konfiguracji systemu rejestratora pozwalają na szybkie pobranie odpowiedniej aplikacji mobilnej.

Nieco mniej funkcjonalnym, ale dość wygodnym sposobem kontroli zestawu jest interfejs webowy, czyli z poziomu przeglądarki internetowej. Po wpisaniu adresu IP rejestratora w pasku adresu przechodzimy do strony startowej, na której musimy wpisać login i hasło aby uzyskać dostęp do podglądu z kamer i zapisanych plików na dysku rejestratora. Możemy również skonfigurować harmonogram nagrywania a także zmienić wiele istotnych parametrów pracy kamer i samego rejestratora. Niestety największą wadą tego sposobu jest bardzo ascetyczny wygląd, który przypomina rozwiązania stosowane 10 i więcej lat temu.

Trzeci sposób na sterowanie monitoringiem to wspomniana aplikacja mobilna. Z jej pomocą możemy mieć nasz dom zawsze na oku, gdziekolwiek się udamy, dzięki smartfonowi z dostępem do Internetu.

Lanberg ICS-0404-0020
Aplikacja IP Pro3 pozwala na łatwy dostęp do monitoringu z dowolnego miejsca na świecie, w którym znajdziemy połączenie z siecią komórkową.

Jakość obrazu

Testowany zestaw kamer nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Do kompresji wideo wykorzystywany jest kodek H.264 lub H.265. Ogólnie jakość rejestrowanego obrazu można określić jako dobrą, jeżeli weźmiemy pod uwagę nagrania w świetle dziennym. Niestety tylko „dostateczną”, jakość cechują nagrania nocne oraz nagrania obiektów znajdujących się w znacznej odległości od kamery – czyli 5 i więcej metrów. I tu należy się istotna uwaga – na jakość i przydatność nagrań w znacznej mierze ma wpływ umiejscowienie kamer. Jeżeli kamera będzie zbyt daleko lub zbyt wysoko to może się okazać, że na nagraniu nic nie będzie widać. W takim wypadku rozpoznanie sprawcy niedozwolonego czynu z naszego nagrania może okazać się niemożliwe. Poza tym istotne są kwestie prawne tego, co i jak możemy „nagrywać”. Monitoring może obejmować tylko teren prywatny – należący do właściciela.

Nagrania rejestrowane w świetle dziennym są „przyzwoitej” jakości, aczkolwiek wiele też zależy od stabilności bezprzewodowego połączenia kamery z rejestratorem. Podczas testu zdążył się zacięcia i przeskoki w nagrywanym obrazie.  

Oceny jakości każdy może dokonać według własnego uznania, ale moja subiektywna opinia wyrażona powyżej zdaje się być słuszna. Zresztą zerknijcie sami na zrzuty ekranowe oraz zobaczcie przykładowe nagrania wideo. Jakość nagrań sprawdzono w skrajnie różnych warunkach oświetleniowych – w słoneczny dzień oraz w nocy. Do tego sceny zostały zarejestrowane z bliższej (do 5 metrów) i dalszej odległości od kamery. Producent deklaruje widoczność w nocy (w ciemności) nawet do 25 metrów, jak można zauważyć już z odległości około 10 metrów ciężko jest rozpoznać szczegóły zarejestrowanych „obiektów”.

Montując kamery trzeba mieć na uwadze odległość z jakiej mają rejestrową obraz. Przy niedużych odległościach (poniżej 5 metrów) w dobrym oświetleniu bez problemu rozpoznamy twarz osoby, która pojawi się w kadrze.
Z niedużej odległości nawet w całkowitych ciemnościach można liczyć na możliwość rozpoznania „intruza”, który dał się złapać w obiektyw kamery.
Z dużej odległości, a do tego gdy kamera jest wysoko raczej nie da się rozpoznać nagranej osoby. Co najwyżej możemy tylko rozpoznać sylwetkę i szczegóły dotyczące ubioru.
Duża odległość i brak oświetlenia to już kompletnie wyklucza rozpoznanie „osobnika” w kadrze. Zobaczymy jedynie postać przypominającą ducha.

Podsumowanie

Po dość długim i wnikliwym użytkowaniu w ramach testu zestawu do monitoringu Lanberg ICS-0404-0020 mam mieszane odczucia. Z jednej strony jest to bardzo pożyteczne urządzenie i pozwala na zachowanie „świętego spokoju” np. podczas wyjazdów lub wakacji poza domem, z drugiej odczuwam niedosyt jeżeli chodzi o jakość nagrań i „średnio” wygodną obsługę tego systemu. Można powiedzieć kolokwialnie, że nie ma rzeczy i urządzeń idealnych, ale zawsze możemy określić, które są słabsze a które lepsze. W tym przypadku ocena kształtuje się po środku – warto mieć taki zestaw, gdyż spokojne życie to najbardziej pożądana forma naszej „codzienności”. Nic nie „niszczy” spokoju jak stres i niepewność czy jesteśmy bezpieczni i czy naszemu domostwu coś złego zagraża. Jednak jeśli już zadbamy o własny komfort psychiczny np. montując w domu zestaw do zdalnego monitoringu warto by naszemu poczuciu bezpieczeństwa nie towarzyszyło zbyt wiele „ale”.

Dane techniczne:

Rejestrator
Obsługa kamer IP, 4 kanały
Wyjścia audio-wideo HDMI , VGA
Obsługa dysku 1x SATA 2,5-3,5” , max 6 TB
Tryby nagrywania obrazu ręczny, według harmonogramu , wykrywanie ruchu
Obsługiwane protokoły sieciowe UPnP (plug and play) , SMTP (email service) , PPPoE (dial up networking) , DHCP
Porty i złącza zewnętrzne HDMI , VGA, Ethernet RJ45 , 2x USB 2.0
Zasilanie DC 12V 2A
Warunki pracy (temperatura) od -10 do 55 stopni Celsjusza
Warunki pracy (wilgotność) 10 do 90%
Wymiary 258 × 210 × 42 mm
Kamera IP
Przetwornik 1/3” CMOS
Obiektyw 3,6 mm
Kąt widzenia 90 stopni
Klasa szczelności IP66
SNR (stosunek sygnału do szumu) do 39,1 dB
Widzenie nocne diody IR (podczerwień) , zasięg do 25 m
Obsługiwane kodeki obrazu H.264 , H.264+ , H.265
Dodatkowe funkcje 3D-DNR (cyfrowa redukcja szumu) , odbicie lustrzane
Stream (przesyłanie obrazu) podwójne , 1920×[email protected] , 640×[email protected]
Znak wodny w obrazie nazwa, data, czas
Obsługiwane połączenia RJ45 / WIFI 802.11b/g/n
Zasilanie DC 12V , 1A
Pobór mocy do 6 W
Warunki pracy (temperatura) od -10 do 50 stopni Celsjusza
Warunki pracy (wilgotność) 30 do 80 %
Cena testowanego zestawu (bez dysku) 1 099 zł
Info Lanberg.pl