Transcend ESD240C

TEST: Transcend ESD240C 480GB – zewnętrzny dysk SSD z USB-C

Urządzenie wykorzystuje najszybszą obecnie wersję interfejsu USB czyli USB 3.1 Gen 2.

Wyniki testów

Zdobywszy do testów odpowiedni dysk, którym w opisywanym tu przypadku jest Transcend ESD240C o pojemności 480 GB, od razu przystąpiłem do testów. Ponieważ miałem pod ręką długi kabel USB-C od stacji dokującej, nie wypakowywałem krótkiego kabla dostarczanego wraz z dyskiem. Duży błąd. Jak się okazało przewód, którego użyłem znacząco ograniczył wydajność dysku – co ciekawe najbardziej w zapisie. Dopiero po wymianie na kabel dostarczony wraz z dyskiem udało mi się osiągnąć wydajność deklarowaną przez producenta czyli ponad 500 MB/s podczas odczytu i niemal 500 MB/s w czasie zapisu danych na dysk. Zaraz, chwila – pomyślałem. Używam przecież szybkiego dysku SSD oraz interfejsu USB 3.1 Gen 2 zarówno w dysku, jak i w laptopie. Powinienem uzyskiwać wyższe prędkości transferów.

Szybka weryfikacja danych na stronie producenta oraz w aplikacji diagnostycznej (w tej roli wystąpił CrystalDiskInfo) i wszystko stało się jasne. Okazało się, że testowany przeze mnie model wykorzystuje wewnątrz SSD z interfejsem SATA, którego możliwości co do prędkości transferów sięgają właśnie uzyskanych przeze mnie w testach ok. 500 MB/s w odczycie i zapisie. Czy można szybciej? Oczywiście! Od razu wypatrzyłem na stronie producenta model z wbudowanym dyskiem M.2 PCIe SSD komunikujący się ze światem zewnętrznym za pomocą protokołu NVMe. Jego deklarowana wydajność wynosi ok. 1000 MB/s czyli blisko teoretycznego maksimum dla interfejsu USB 3.1 Gen 2. Oczywiście poprosiłem o podesłanie go do testów,  a ich wyniki zaprezentujemy wkrótce.

Wracając do bohatera testu, po zmierzeniu maksymalnej prędkości odczytu i zapisu danych sprawdziłem jeszcze liczbę operacji I/O, którą dysk jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy. Wynik okazał się całkiem zadowalający bo dochodzący do 29 tys. operacji na sekundę. Oczywiście, wbudowane dyski osiągają znacznie lepsze rezultaty, ale jak na zewnętrzny dysk to wynik do którego nie mam zastrzeżeń. Moją uwagę zwrócił natomiast fakt, że podczas intensywnych testów aluminiowa obudowa Transcenda ESD240C dość mocno się nagrzewała. Spokojnie, oparzyć się nie sposób, ale warto o tym pamiętać, jeśli zechcemy przechowywać pracujący nośnik w jakimś ciasnym, na przykład skórzanym etui.

Transcend ESD240C
Popularny ATTO Disk Benchmark wykazał iż testowany Transcend ESD240C uzyskuje maksymalnie około 29 tys. iops na sekundę – nieźle jak na zewnętrzny dysk dysk (graf. CHIP)
Dołączany za darmo do dysków Transcenda program Transcend Data Management to proste, ale funkcjonalne narzędzie do backupu, szyfrowania czy synchronizacji danych z chmurą (graf. CHIP)

Przydatnym dodatkiem do testowanego dysku okazał się dostępny za darmo ze strony producenta program Transcend Data Management. Za jego pomocą można wykonać prostą operację backupu wskazanych katalogów, szyfrowania i deszyfrowania danych oraz synchronizacji – także z usługami chmurowymi.

Dane techniczne
Model Transcend ESD240C Portable SSD
Interfejs USB-C 3.1 Gen2
Typ pamięci flash 3D NAND flash
Dostępne pojemności 120/240/480 GB
(testowany 480 GB)
Waga 33 g
Zasilanie 5 V
Prękość odczytu (maks.) 520 MB/s
Prędkość zapisu (maks.) 460 MB/s
Info https://www.transcend-info.com/Products/No-990
Cena 439 zł

Jak generalnie można ocenić dysk Transcenda? Na pewno producent wycisał z dysku SSD SATA ile się tylko dało. Kto potrzebuje większej wydajności, ten musi poszukać poszukać dysku z SSD M.2 PCIe NVMe w środku – np. modelu Transcend ESD350C. Testowany model o pojemności 480 GB to najbardziej pojemny dysk w serii – dostępne są jeszcze nośniki o pojemności 120 i 240 GB. Za prezentowany dysk trzeba zapłacić 439 zł co zważywszy jego pojemność i wydajność jest rozsądną propozycją. Jeśli chcielibyśmy zaopatrzyć się w model o jeszcze większej pojemności, to we wspomnianej linii ESD350C dostępny jest nośnik mieszczący 960 GB danych. Linia ta jest już jednak wyraźnie większa i cięższa a więc nie tak kieszonkowa jak prezentowany model, który z powodzeniem mieści się w tajemniczej małej kieszonce dostępnej w każdych klasycznych jeansach. | CHIP