WHO nie ma wątpliwości: uzależnienie od gier to choroba

Fot. Pixabay; RPF70

Państwa członkowskie uzgodniły zmiany w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Związanych z nimi Problemów Zdrowotnych (ICD-11) z 2018 roku. Jedną ze zmian jest wprowadzenie do tzw. rejestru chorób uzależnienia od gier wideo. Według definicji WHO uzależnienie od gier to typ stałych lub powtarzających się zachowań związanych z grami, zarówno online (np. przez internet), jak i offline, charakteryzujące się zaburzoną kontrolą nad graniem (np. jego częstotliwością, intensywnością, długością, kontekstem oraz rozpoczęciem i zakończeniem rozgrywki). Osoby uzależnione przedkładają gry nad inne aktywności i nie rezygnują z nich nawet wtedy, gdy wiąże się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami (utratą pracy, pieniędzy czy zdrowia).

Według statystyki w Polsce gra prawie 16 milionów osób. W tym rankingu zajmujemy drugie miejsce w Europie i dwudzieste trzecie na świecie. Około 15 procent graczy jest uzależnionych od gier i internetu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.