Turystyka na ISS

Turystyczne wycieczki na Międzynarodową Stację Kosmiczną

NASA frontem do klienta, czyli ISS nie tylko dla astronautów.

NASA zamierza udostępnić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zwykłym (powiedzmy) turystom oraz np. twórcom filmów reklamowych. Celem jest zebranie funduszy na kolejną misję załogową na Księżyc, która miałaby się odbyć jeszcze przed 2024 rokiem.

Do tej pory NASA nie umożliwiała wejścia na pokład stacji osobom innym niż astronauci. Podobną decyzję podjęła strona rosyjska, która w lutym tego roku podpisała umowę z firmą Space Adventures. Zarówno Amerykanie, jak i Rosjanie nie planują jednak przyjmowania tłumów gości. W obydwu przypadkach będzie to maksymalnie dwie osoby rocznie. Stacja jest po prostu niewielka i może przebywać na niej maksymalnie sześć osób jednocześnie.

Cena wycieczki –  no cóż, nie będzie to lot tani. Koszt przelotu, w przypadku oferty NASA, szacowany jest na 50 mln dolarów dla jednej osoby. Pobyt na stacji to ok. 35 dol. za dobę. Space Advenuters, organizujące wycieczki w imieniu strony rosyjskiej żadnych cen nie podaje, ale w ofercie ma między innymi spacer w przestrzeni kosmicznej.