Microsoft Surface Pro 6 (KJU-00003)

Nawet w wyposażeniu niewiele się zmieniło. Na przykład po bokach Surface Pro znajdziemy tylko port ładowania Surface Connect, gniazdo microSD, mini DisplayPort i interfejs USB 3.0. Niesamowite, że Microsoft nadal nie używa nowoczesnego portu USB typu C, co pozwoliłoby zaoszczędzić miejsce i umożliwić podłączenie zewnętrznych kart graficznych oraz monitorów przez Thunderbolt 3. Tutaj konkurencja ma niewątpliwą przewagę.
Microsoft Surface Pro 6 (KJU-00003)

 

Parametry i wydajność

Znacznie większe zmiany ukryte są wewnątrz tabletu. Sercem najnowszego Surface’a jest potężny procesor Intel Core i7-8650U wyposażony w cztery rdzenie i przetwarzający do ośmiu wątków jednocześnie. W zależności od konfiguracji pamięci RAM może być 8 lub 16 GB a dostępne pojemności wbudowanego dysku SSD wynoszą 256 GB, 512 GB lub 1 TB. W testowanym przez nas egzemplarzu znalazło się 8 GB RAM-u i dysk SSD o pojemności 256 GB.

Wydajność w codziennych zadaniach biurowych i internetowych jest przekonująca, a podstawowa edycja zdjęć i filmów nie stanowi dla Sorface’a Pro 6 żadnego problemu. Nawet mniej skomplikowane graficznie gry działają płynnie pod kontrolą preinstalowanego systemu Windows 10 Pro. Podczas testów w League of Legends zmierzyliśmy średnio 36 klatek na sekundę. Microsoft realizuje więc swoje motto: Surface Pro 6 zapewnia wydajność laptopa w formacie tabletu.

Pokrywa z klawiaturą i pióro Surface Pen dostępne tylko jako opcja

Obsługa tabletu Surface Pro 6 za pośrednictwem 12,3-calowego wyświetlacza jest naprawdę przyjemna. Dzięki wysokiej rozdzielczości 2736 x 1824 pikseli, obraz na wyświetlaczu jest ostry jak brzytwa, a silny kontrast szachownicy wynoszący 129:1 zapewnia dobry poziom czerni. Maksymalna jasność to bardzo dobre 424 cd/m2, co oznacza, że Surface Pro może być również używany na zewnątrz. Należy jednak unikać miejsc nasłonecznionych ze względu na silne odbicia. Ogólnie rzecz biorąc, jakość obrazu jest w zależności od warunków otoczenia dobra lub bardzo dobra.

Jeśli nie chcemy obsługiwać Surface Pro wyłącznie palcami, możemy użyć opcjonalnie dostępnego piórka, za które przyjdzie jednak dopłacić około 500 zł. Aktywny rysik umożliwia bardzo dokładne wprowadzanie danych, a także szybkie pisanie odręcznych notatek i rysunków na wyświetlaczu. Ponadto firma Microsoft oferuje do Surface’a klawiaturę z touchpadem, która pewni jednocześnie funkcję ochrony ekranu w transporcie. W przeciwieństwie do Surface Pro z 2017, nie jest już ona na wyposażeniu standardowym, ale kosztuje dodatkowo 670-800 zł w zależności od wersji kolorystycznej. Przekonuje jednak bardzo przyjemną pracą, dużą ergonomią i precyzyjnie działającym gładzikiem.

Całość wychodzi dość drogo, ale na szczęście kupując wyposażenie od razu w komplecie możemy liczyć na spore upusty. Co nie zmienia jednak faktu, że testowana przez nas konfiguracja wraz z akcesoriami do wydatek rzędu 8000 zł.

 

Maksymalna mobilność

Chociaż Surface Pro 6 ma tylko około 0,8 centymetra grubości, Microsoft instaluje w nim mocną baterię o pojemności 45 Wh. Przy średniej jasności ekranu wystarcza ona na ponad 12 godzin ciągłem odtwarzania wideo – to rekord wśród testowanych przez nas urządzeń typu 2 w 1 . Podczas surfowania po sieci uzyskaliśmy bardzo dobry wynik ponad 11 godzin ciągłej pracy. Czas ładowania wynoszący 2 godziny i 40 minut również jest na dobrym poziomie. Ogólnie rzecz biorąc, 390-gramowy Surface Pro 6 jest jednym z najbardziej mobilnych urządzeń w naszych rankingu laptopów 2 w 1.