sxfi

TEST: Creative SXFI Air – bezprzewodowe słuchawki z personalizacją dźwięku

Wspaniała głębia i przyzwoita ergonomia.

Oprogramowanie

Na komputerach PC/ Mac używamy oprogramowania SXFI Control, które poza wyborem profilu mapy akustycznej pozwala na kilka innych rzeczy. Przede wszystkim mamy tutaj bardzo skromny equalizer, który pozwala dopasować basy i wysokie tony do własnych preferencji. Kolejna zakładka to oświetlenie ringa. Do wyboru mamy 16 mln kolorów. Ostatnie okienko pozwala wybrać konfigurację słuchawek i zamiast klasycznego stereo wybrać wirtualny dźwięk przestrzenny w systemie 5.1 lub 7.1.

Jeżeli chodzi o aplikacje mobilne to tutaj mamy aż dwa programy. Pierwszy, SXFI App, pozwala głównie stworzyć własną mapę akustyczną i zarządzać profilami, a także używać korektora graficznego i wbudowanego, bardzo prostego odtwarzacza muzyki.

sxfi air

Z perspektywy użytkowej bardziej przydaje się druga aplikacja, SXFI Control, która jest odpowiednikiem desktopowej wersji. Znajdziemy tu zatem także equalizer, opcje dotyczące podświetlenia, włączanie/wyłączanie efektu Super X-Fi, wybieranie źródła dźwięku i odtwarzacz muzyki ze wsparciem Spotify. Z niewiadomych przyczyn ładowanie profili w tej aplikacji trwa okropnie długo (nawet kilka minut), więc każdorazowa zmiana będzie kosztowała nas trochę czasu.

Wrażenia z użytkowania i podsumowanie

Zacznijmy od słuchania muzyki. Tutaj doświadczenia są ze wszech miar pozytywne. W moich ulubionych gatunkach: elektro swingu (genialny bas!), jazzie (pięknie wybijający się na pierwszy plan saksofon), muzyce filmowej i klasycznej, a także popularnych, popowych kawałkach słuchawki grały świetnie, czysto, podkreślając głównie wokal. Ogólnie można powiedzieć, że wrażenia są bliskie przebywania w wyciszonym pokoju, w którym muzyka otacza słuchacza z każdej strony. Delikatny rock, drum & bass, dance – tu także holografia nie zawodzi. Mi osobiście nie udało się znaleźć gatunku, w którym po włączeniu Super X-Fi miałabym mniej przyjemne doznania, ale tak jak pisałam wcześniej, niektórzy melomani mogą mieć inne zdanie.

SXFI Air

Ważne jest przede wszystkim to, że super brzmią tutaj nie tylko kawałki w jakości FLAC i nagrania stereo, ale też zwykłe MP3 i dźwięki mono. Holografia dodaje zawsze głębi. Jedynie przy słuchaniu podcastów czasem wolałam zrezygnować z Super X-Fi. Wydawało mi się bowiem, jakbym słuchała audycji ze zbyt dużym pogłosem, lub z pomieszczenia wyłożonego kafelkami. Uwaga też na odtwarzanie muzyki z karty pamięci. Urządzenie nie obsługuje plików FLAC 96 kHz, jedynie 44,1 kHz. Ale za to bez problemu także 24-bitowe o częstotliwości 44,1 kHz. Nie odkryję Ameryki, gdy napiszę, że najlepsze brzmienie uzyskuje się przez kabel USB C, ciut gorsze przez wejście liniowe (porównywalne z odtwarzaniem z karty pamięci), a najgorzej przez Bluetooth. W tym ostatnim przypadku, w zależności od posiadanego urządzenia, słuchawkom może brakować niekiedy mocy.

SXFI Air

 

Kolejna rzecz, do której SXFI Air moim zdaniem wybitnie się nadają to oglądanie filmów. Szczerze się od tego uzależniłam i obejrzałam na tych słuchawkach naprawdę sporo dobrego kina dostępnego na Netflixie i HBO GO. Ogromnie spodobała mi się „bliskość” głosów aktorów. Jeszcze żadne słuchawki nie sprawiły, bym ich tak wyraźnie słyszała. Co prawda, kosztem całego tła i niekiedy ciut zmienionej barwy (to nie wszystkich urzeknie). W sekwencjach, w których prym wiodą efekty specjalne bawiące się dźwiękiem przestrzennym, czyli wszelkiego rodzaju wybuchu, wystrzały i sceny akcji (polecam „Baby Driver” z ekstra ścieżką dźwiękową) holografia może spokojnie zastąpić kino domowe.

SXFI Air

Jeżeli nie macie typowo gamingowych słuchawek, to SXFI Air spokojnie mogą je zastąpić. Jakość dźwięku przestrzennego przez USB jest rewelacyjna i to nawet bez włączania holografii. Tutaj nawet rzadko ją włączałam, bo w niektórych grach (np. „Deus Ex: Manking Divided”) głosy postaci brzmiały po prostu zbyt sztucznie. Wydaje mi się, że w typowych tytułach akcji, w których dialogi przeplatają się z epicką muzyką i efektami specjalnymi, paradoksalnie inaczej niż przy kinie, holografia psuje nieco odbiór. Mnie wybijała ona z immersji, wcale nie czułam się jakbym była w środku gry. Na przykład przy „Sea of Solitude” wydawało mi się, że odbijające się fale u podnóży budynków są nienaturalnie blisko, podczas, gdy moja postać stała niemal na dachu. Na szczęście sprawdzenie, w której produkcji wypada ta technologia lepiej sprowadza się do wciśnięcia jednego przycisku.

Zaskakująco dobrze radzi sobie także mikrofon. Prowadzenie rozmów głosowych przez headset było wygodne i moi rozmówcy słyszeli mnie nawet lepiej niż przez smartfon. Ja także dzięki holografii czułam, jak gdybym była w tym samym pomieszczeniu, co oni. Ze względu na swoje gabaryty nie jest to może headset, który zabierałabym w podróż czy chodziła po ulicy, ale jeżeli komuś zależy na uniwersalności, to tym razem nie sprawdzi się tu powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. SXFI Air to bardzo dobrze wyważone, wygodne słuchawki, których użyjecie zarówno ze smartfonem, jak i z PC oraz konsolami czy też czymkolwiek obsługującym wyjście liniowe. Chociaż nie mają one systemu aktywnej redukcji hałasu, to izolacja dźwięków z otoczenia jest bardzo dobra. W drugą stronę także, nikt z zewnątrz nie powinien słyszeć czego aktualnie słuchamy. Do tego bezprzewodowość, super fajna holografia i personalizacja dźwięku powodują, że to jeden z najlepszych headsetów w tym przedziale cenowym, który będzie w stanie zadowolić duże grono użytkowników.

Specyfikacja techniczna

Przetworniki Magnes neodymowy 50 mm
Pasmo przenoszenia 20 Hz-20 kHz
Impedancja 32 omy
Waga 338 g
Łączność Bluetooth 4.2, USB-C, wejście liniowe
Podświetlenie RGB, LED
Dźwięk przestrzenny 7.1
Kompatybilność Windows, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, smartfony, tablety
Pasmo przenoszenia mikrofonu 100Hz ~ 8KHz
Obsługiwane formaty (microSD) MP3, WMA, WAV i FLAC

-> Sprawdź nasz ranking słuchawek Bluetooth