TEST: wybieramy hosting pod WordPress

Który z operatorów zapewni najlepszą jakość usług hostingowych?

Wyniki testów – średni czas ładowania WordPressa

Średni czas ładowania strony obrazuje jak dużo czasu upłynęło od momentu wysłania żądania otwarcia strony do jej pełnego wyrenderowania. To najbardziej “namacalna” wartość, gdyż odpowiada ona temu, jak długo użytkownik musiałby poczekać na wyświetlenie całej strony po jej zwykłym wywołaniu w przeglądarce internetowej. A oto wyniki, które otrzymaliśmy testując wszystkie hostingi na trzech wersjach PHP: 5.6, 7.0 i 7.3 w godzinach porannych:

hosting pod wordpressa

W godzinach południowych:

hosting pod wordpressa

I w godzinach wieczornych:

hosting pod wordpressa

Już na pierwszy rzut oka widać bardzo dużą różnicę w czasach ładowania się pełnej strony pomiędzy różnymi wersjami PHP, niezależnie od pory dnia. Interpreter PHP odczytuje i przetwarza wykonywanie skryptów PHP na serwerze. Oznacza to, że im nowsza wersja PHP, tym procesy te są wykonywane szybciej i z większą wydajnością. Ponadto, między wersją PHP 7.3, a np. popularną wciąż 5.6 jest duża różnica w zużywaniu zasobów serwera. Im bardziej serwer jest obciążony, tym wolniej przetwarza informacje, co skutkuje wolniejszym ładowaniem strony w przeglądarce. Wyniki dobrze prezentują także obciążenie serwerów o różnych porach dnia. Prawie w każdym przypadku strony najszybciej ładowały się wieczorem, a najdłużej w godzinach południowych. 

Niezależnie jednak od zastosowanej wersji PHP i pory dnia, niektóre hostingi poradziły sobie z testem lepiej, a niektóre wypadły słabiej. WordPress najszybciej ładował się na hostingu w LH.pl. Najwolniej natomiast w Smarthost, Atthost i Linuxpl.

Wyniki testów – średnia wartość TTFB

TTFB, czyli Time To First Byte, jest jednym z ważniejszych wskaźników podczas testowania hostingu. Odpowiada on za czas reakcji serwera, czyli czas, jaki musi upłynąć zanim serwer odpowie klientowi i rozpocznie generowanie strony. Im mniejsza wartość TTFB, tym lepiej. A oto wyniki, które otrzymaliśmy testując wszystkie hostingi na trzech wersjach PHP: 5.6, 7.0 i 7.3 w godzinach porannych:

hosting pod wordpressa

W godzinach południowych:

hosting pod wordpressa

I wieczorem:

hosting pod wordpressa

W przypadku TTFB różnice między firmami hostingowymi są bardziej zauważalne. Wynika to z tego, że czas odpowiedzi serwera prezentowany przez TTFB zależy już przede wszystkim od wydajności hostingu, a mniej od optymalizacji WordPressa i łącz internetowych. Wyniki TTFB jeszcze bardziej uwypukliły różnice w wydajności między wersjami PHP. Najstarsza badana wersja PHP 5.6 ponad dwukrotnie wydłużała czas odpowiedzi serwera w stosunku do najnowszej wersji 7.3.

Najkrótszy czas odpowiedzi serwera uzyskał WordPress na hostingu poznańskiego LH.pl.  Najbardziej ospała reakcja została odnotowana na usługach oferowanych przez Atthost i Linuxpl.

Wyniki testów – czas wykonywania kopii zapasowej

Czas wykonywania kopii zapasowej zmierzyliśmy za pomocą popularnej wtyczki BackWPup dla WordPressa. W skład kopii zapasowej wchodzą wszystkie pliki strony, wtyczki, a także wyeksportowana baza danych. Wtyczka po wykonaniu backupu wyświetla podsumowanie z całkowitym czasem operacji. Testy zostały wykonane przy ustawieniu PHP w wersji 7.3.

test hostingow, ranking hostingow

Hostingi firm Hekko i Zenbox najdłużej wykonywały kopię zapasową bo zajęło im to aż 267 sekund. W czołówce natomiast znalazły się firmy: Linuxpl (25 sekund) i LH.pl (32 sekundy). Podczas wykonywania backupu najbardziej obciążoną częścią serwera jest dysk. Im szybszy dysk, tym czas będzie krótszy. Tak duże różnice w czasach na testowanych hostingach mogą wynikać z różnych typów nośników, które są stosowane. Niektórzy z operatorów mogą bowiem wciąż wykorzystywać talerzowe dyski HDD. Te, nawet spięte w macierz RAID, nie mają szans by dogonić  nośniki półprzewodnikowe. Operatorzy powinni więc inwestować w SSD lub najlepiej te korzystające z protokołu NVMe. Aby przyjrzeć się bliżej temu parametrowi, przetestowaliśmy wydajność dysków także skryptem PHP Benchmark.

Wyniki testów – PHP Benchmark

Za pomocą skryptu PHP Benchmark wykonaliśmy testy, z których uzyskaliśmy poniższe wyniki:

  • Disk Performance (512B) – czas potrzebny do odczytu przez dysk twardy losowej próbki danych o rozmiarze 512B, dla 100 cykli
  • CPU Performance (abs) – czas potrzebny do wykonania funkcji PHP zwracającej wartość bezwzględną, dla 99999 cykli
  • String Operation (addslashes, strtoupper) – czas potrzebny do wykonania funkcji PHP wykonującej operacje na wartościach tekstowych, w tym wypadku addslashes (dodawanie ukośników), strtoupper (zmiana całych wartosci tekstu na duże litery), dla 99999 cykli
  • Loop Operation – czas potrzebny do wykonania funkcji PHP opartych na bardzo popularnych we wszystkich operacjach pętlach (for, while, do…while, foreach), dla 99999 cykli
  • If/Else – czas potrzebny do wykonania funkcji PHP opartych na bardzo popularnych we wszystkich operacjach instrukcjach warunkowych (if, else), dla 99999 cykli
  • MySQL Query (Encode + random) – czas potrzebny na wykonanie zapytań do bazy danych (losowych i szyfrujących) dla 1000000 cykli

Wartości wyrażone w milisekundach (ms), zaokrąglone do czterech miejsc po przecinku. Im mniejszy wynik, tym lepiej.

Wyniki PHP Benchmark możecie także śledzić na żywo pod adresami:
Home.pl
Linuxpl.com
Smarthost.pl
Atthost.pl
Hekko.pl
LH.pl
Zenbox.pl

Pierwsze miejsce zajmuje hosting w LH.pl, osiągając najlepsze wyniki we wszystkich parametrach. Za nim plasuje się usługa od Hekko, osiągająca dobre wyniki w operacjach String (addslashes i strtoupper), a także Loop i If/Else. Trzecie miejsce należy się, ex aequo, firmom Atthost oraz Linuxpl. Uzyskane w benchmarku wyniki są dość szczegółowe, gdyż mówimy tu o setnych milisekund, ale przy ocenie pamiętajmy, że do wyświetlenia strony serwer musi tych operacji wykonać bardzo wiele. Im szybciej wykonuje jednostkowe działania, tym szybciej strona wyświetla się w przeglądarce.

Podsumowanie – najlepszy hosting dla WordPressa

Średnia prędkość ładowania strony oraz TTFB

Na podstawie wszystkich testów hostingu pod WordPressa można łatwo wywnioskować, że dość pewnym zwycięzcą jest LH.pl. Usługa poznańskiej firmy uzyskała przewagę we wszystkich testach średniej prędkości ładowania strony oraz średniej wartości TTFB, które z perspektywy wpływu na sukces strony internetowej są jednymi z najistotniejszych. Udało się również uzyskać bardzo dobry wynik (32 s) w testach wykonywania kopii zapasowej, choć w tym wypadku pierwszeństwo uzyskał hosting w LinuxPL (25s). Jest to efekt wykorzystania szybkich nośników SSD przez obie firmy hostingowe. Usługa od LH.pl zajęła też pierwsze miejsce we wszystkich testach wykonanych przez PHP Benchmark. Istotnym faktem jest również spójność uzyskanych wyników – hosting w LH.pl oferuje dobre wyniki we wszystkich testach, na wszystkich wersjach PHP, o każdej porze dnia.

Wyniki nie są jednak już tak oczywiste, gdy chodzi o kolejne miejsca w naszym teście. Pozostałe usługi osiągnęły nieco mniej spójne rezultaty, które utrudniają wyłonienie konkretnych kandydatów. W testach na średni czas ładowania strony oraz średnią wartość TTFB warto wyróżnić Hekko, Zenbox oraz Home. Co prawda usługi tych firm prześcigały się wzajemnie w zależności od wersji PHP i pory dnia, jednak konsekwentnie występowały na kolejnych miejscach za LH.pl. Jedynym wyjątkiem od tej reguły były testy TTFB na PHP w wersji 7.3 – w tej konfiguracji serwer Hekko osiągał nagle najsłabsze wyniki spośród wszystkich testowanych usług.

Czas wykonywania kopii zapasowej

W testach sprawdzających wydajność nośników danych podczas wykonywania kopii zapasowej królem okazał się być serwer w Linuxpl, który wykonał backup o 7 sekund wcześniej niż ogólny zwycięzca całego testu – LH.pl. Na trzecim miejscu uplasował się serwer od SmartHost, któremu wykonanie kopii zajęło 56 sekund.

Wyniki testów PHP Benchmark

W testach wydajności wykonanych przez PHP Benchmark na pierwszym miejscu uplasowała się usługa w LH.pl, ale nie należy zapominać o pozostałych. Na pewno warto pochwalić firmę Hekko za dobre wyniki w testach wykonanych przez PHP Benchmark. Usługa ta zajęła drugie miejsce w testach na szybkość wykonywania najbardziej popularnych operacji PHP, które są wykorzystywane na potęgę chociażby w WordPressie. Na trzecim miejscu znaleźli się, ex aequo, Linuxpl oraz Atthost.

Statystyki są nieubłagane – każda sekunda jest na wagę złota i decyduje o tym, czy ktoś wejdzie na naszą stronę, czy kliknie w kolejny wynik w Wyszukiwarce Google. Im dłużej strona się ładuje, tym większe ryzyko, że ktoś ją opuści. Co więcej, Google otwarcie mówi o tym, że szybkość ładowania strony jest jednym z elementów branych pod uwagę przez algorytm określający pozycję witryny w rankingu wyszukiwarki. Innymi słowy, im szybciej strona się otwiera, tym wyżej ląduje w wynikach wyszukiwania. Co więcej, szybkość ładowania strony ma wpływ na konwersję, co jest niesamowicie istotne w przypadku sklepów internetowych. Jeśli chcesz sprzedawać swoje produkty, to musisz zadbać o szybko działającą stronę internetową.

Materiał powstał przy współpracy z marką LH.pl. Wszystkie testy zostały przeprowadzone w sposób, na który partner nie miał wpływu.