Zmarł człowiek, który współorganizował misje Apollo

Zasłużony pracownik Amerykańskiej Narodowej Agencji Kosmicznej odszedł w wieku 95 lat, krótko po 50 rocznicy lądowania ludzi na Srebrnym Globie. Kraft dołączył do NASA w 1958 roku i został pierwszym dyrektorem lotów. Potem zajmował się przygotowywaniem oraz zarządzaniem m.in. kolejnymi misjami Apollo, które doprowadziły w 1969 do lądowania astronautów na Księżycu. Od 72 do 82 roku Christopher Kraft był dyrektorem legendarnego Johnson Space Center w Houston, po czym odszedł z NASA. Specjalista czuwał w swojej karierze nad historycznymi przedsięwzięciami, takimi jak pierwszy załogowy lot kosmiczny, pierwszy lot orbitalny i pierwszy kosmiczny spacer. Sylwetka Krafta została pokazana w miniserialu pt. „From the Earth to the Moon”, a także w dokumencie „Apollo 13: To the Edge and Back”.

O misji Apollo 11 piszemy w najnowszym okładkowym artykule Wojciecha Brzezińskiego pt. „Gdyby Rosjanie pierwsi wylądowali na Księżycu”+3.

Zespół kontroli lotów przed startem misji Gemini 4, Kraft po prawej stronie (fot. NASA)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.