Fiodor - robot w kosmosie

Fiodor w kosmosie

Final Experimental Demonstration Object Research (FEDOR) zwany też swojsko Fiodorem to humanoidalny robot. Oficjalnie jest to model Skybot F-850 dzieło Rosyjskiej Fundacji Zaawansowanych Projektów Badawczych (odpowiednika  agencji DARPA). Robot został zaprojektowany, by wykonywać zadania wymagające sprawności „manualnej”. Rosyjski robot może działać zarówno autonomicznie, jak i w trybie „pośrednim”, czyli naśladując ruchy operatora (za pośrednictwem specjalnej uprzęży i interfejsu).

Fiodor znalazł się na pokładzie statku Sojuz MS-14, który powinien przycumować do stacji ISS w sobotni poranek. Podczas startu Fiodor „powtórzył” słynne słowa Jurija Gagarina z jego pierwszego lotu załogowego: Pojechali!

Podczas lotu Fiodor nie ma żadnych zadań do wykonania. Misja jest bowiem całkowicie automatyczna. Rosyjska agencja kosmiczna chce bowiem wypróbować całkowicie automatyczny tryb lotu Sojuza i jego cumowania do stacji orbitalnej.

Fiodor wygląda jak człowiek i jest najnowszą wersją linii robotów opracowanych do pomocy w akcjach ratowniczych na Ziemi. W przyszłości robot ma zastępować kosmonautów w dalekich misjach kosmicznych czy spacerach w otwartym kosmosie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.