Kazachstan liderem 5G

O planach instalacji sieci 5G w trzech największych miastach Kazachstanu, czyli Nur-Sułtan, Ałma-Acie i Szymkencie poinformowała agencja Kazinform, cytując słowa dyrektora finansowego operatora telekomunikacyjnego Kazahtelecom (Казахтелеком).

Reklama

Już w lipcu wiceminister ds. rozwoju cyfrowego, przemysłu obronnego i aerokosmicznego poinformował, że w miastach Nur-Sułtan, Ałmaty, Szymkent oraz w regionie Ałmaty, prowadzony jest projekt pilotażowy 5G. Kazachstan, który jako jedno z pierwszych państw na świecie wprowadził 4G, będzie też jednym z pierwszych krajów, w których faktycznie zacznie działać sieć 5G. Krajowy operator podpisał już stosowne umowy z firmą Ericsson. Program pilotażowy prowadzony będzie do 2021 i składać się będzie z trzech faz testów związanych z wykorzystaniem 5G: stałego dostępu bezprzewodowego, ulepszonej mobilnej łączności szerokopasmowej i IoT.

Kazachstan, będący od 1991 r. samodzielnym państwem (po rozpadzie ZSRR) liczy obecnie ok. 18 mln mieszkańców.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.