Hong Kong, Hong Kong - JULY 31: A smart phone with the icons for the Google Calendar app is seen on the screen in Hong Kong, Hong Kong, on July 31, 2018. (Photo by S3studio/Getty Images)

Google: aż 1,5 mld użytkowników narażonych na phishing

Zgubne skutki współpracy Gmaila i Google Calendar.

O olbrzymiej ilości spamu, jaki dostają ostatnio użytkownicy Gmaila pisaliśmy kilka dni temu. Natomiast teraz poznaliśmy skalę zjawiska. Jak bowiem donosi serwis TechRadar aż 1,5 mld użytkowników Gmaila i Google Calendar może być narażonych na phishing polegający na fałszywych powiadomieniach o planowanych wydarzeniach. Ścisłe powiązanie obydwu aplikacji umożliwia wysyłanie zaproszeń na wydarzenia, które automatycznie dodawane są do kalendarza Google. Te natomiast mogą zawierać złośliwy odnośniki. Aby wysłać komuś zaproszenie, wystarczy znać adres e-mail. Pojawienie się automatycznie zaproszenia w kalendarzu może uśpić czujność odbiorcy, który po prostu zechce sprawdzić o co chodzi i kliknąć w załącznik. O tej luce już w 2017 r. informowali eksperci z firmy Black Hills Information Security w 2017 roku. Pracownica Google Lesley Pace na firmowym blogu przyznała: Mamy świadomość zjawiska SPAM-u w Google Calendar i pracujemy nad rozwiązaniem tej kwestii. Zaktualizujemy ten wpis, kiedy wypracowane zostaną odpowiednie metody.

Dobrym rozwiązaniem jest więc ostrożne obchodzenie się z zaproszeniami, które ni z tego, ni z owego pojawiają się w Google Calendar.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Google pracuje nad rozwiązaniem problemu ze spamem w Kalendarzu