Rosja gotowa na odcięcie od ogólnoświatowego internetu

Roskomanadzor instaluje u dostawców internetu narzdzędzia, które mają służyć do włączenia "mechanizmu izolacji"

Rosyjskojęzyczny niezależny serwis Meduza poinformował, że Roskomnadzor – urząd odpowiedzialny za media rozpoczął instalację specjalistycznych narzędzi u operatorów internetu, które w każdej chwili pozwolą na odcięcie kraju od Internetu. W przypadku wystąpienia zagrożenia zostanie uruchomiany tzw. mechanizm izolacji.

Szef Roskomnadzoru Aleksander Żarow poinformował, że proces instalacji niezbędnych narzędzi jest już w toku. Pierwsze testy „mechanizmu izolacji” mają rozpocząć się pod koniec września i potrwać do listopada. „Najpierw przeprowadzimy testy techniczne, aby sprawdzić, czy system rzeczywiście wpływa na ruch internetowy oraz czy wszystkie usługi działają poprawnie. Następnie całość przetestujemy w tzw. trybie bojowym. Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy zakończymy eksperyment, ogłosimy wyniki” – powiedział szef Roskomnadzoru.

Prace nad mechanizmem izolacji zaczęły się z dużym wyprzedzeniem. Ustawa, która pozwoli rosyjskiemu regulatorowi kontrolować cały ruch internetowy w kraju ma wejść w życie dopiero w listopadzie.