Nobel 2019: ekonomia. Troje laureatów: Esther Duflo, Abhijit Banerjee i Michael Kremer

Nobel 2019: ekonomia. Troje laureatów: Esther Duflo, Abhijit Banerjee i Michael Kremer

Nobel 2019 z ekonomii trafi do trzech naukowców wyróżnionych za badania dotyczące ubóstwa z wykorzystaniem eksperymentów terenowych. Esther Duflo i Abhijit Banerjee pracują na prestiżowej uczelni MIT, a w życiu prywatnym są małżeństwem. Michael Kremer to wykładowca Harvardu.

Ludzi ubogich często się traktuje się niepoważnie. (…). Zakłada się na przykład, że są leniwi. My staraliśmy się problem ubóstwa zrozumieć, przeanalizować go krok po kroku. Tak rozwinęliśmy eksperymentalne metody badań – tłumaczyła Duflo w rozmowie telefonicznej z Komitetem Noblowskim.

Badania prowadzone przez tegorocznych laureatów zdecydowanie zwiększyły naszą zdolność do walki z ubóstwem na świecie. W ciągu zaledwie dwóch dekad ich nowe, oparte na eksperymentach podejście przekształciło ekonomię rozwoju, która dziś jest kwitnącą dziedziną badań – napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski.

Esther Duflo jest drugą kobietą, która otrzymała ekonomicznego Nobla. Pierwszą była w 2009 r. Elinor Ostrom. Nagroda przyznawana za osiągnięcia w ekonomii jest najmłodszą z nagród. Od 1968 roku przyznaje ją Szwedzki Bank Narodowy.