Nobel 2019 - literatura

Nobel – literatura. Nagroda za 2018 r. dla Olgi Tokarczuk. Za 2019 r. dla Petera Handke

Nagroda literacka Nobla za rok 2018 trafi do naszej rodaczki Olgi Tokarczuk. Natomiast za rok 2019 do austriackiego pisarza i tłumacza Petera Handke.

W przypadku Olgi Tokarczuk przedstawiciel Akademii powiedział, że nagroda została przyznana „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Przełomową dla Polski pozycją, która zwróciła uwagę Akademii była powieść „Prawiek i inne czasy”. „Księgi Jakubowe” umocniły pozycję polskiej autorki. Na decyzję komisji z pewnością miała też wpływ zapewne Nagroda Bookera przyznana Oldze Tokarczuk za „Biegunów”.

Peter  Handke został wyróżniony za „pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

W marcu tego roku Akademia Szwedzka – w konsultacji z realizującą testament Alfreda Nobla Fundacją Noblowską – zdecydowała, że w tym roku przyznane zostaną dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, w tym zaległa z zeszłego roku. W roku 2018 nagroda nie została przyznana ze względu na skandal, w jaki został zamieszany jeden z członków jury.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.