Rosja odetnie się od internetu

W poniedziałek zapadła decyzja o pierwszym teście, mającym sprawdzić, czy Rosja poradzi sobie bez dostępu do globalnej sieci. Decyzja o wdrożeniu testów RuNetu wchodzi w życie 1 listopada, co nie znaczy, że wówczas będzie mieć miejsce pierwsza próba. Wiadomo natomiast, że testy będą powtarzane co najmniej raz w roku. Być może częściej.
Rosja odetnie się od internetu

Według serwisu D-Russia w testach zobowiązani są wziąć udział m.in. operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy łączy, właściciele oraz firmy odpowiadające za linie komunikacyjne przekraczające granicę Federacji Rosyjskiej, a także Ministerstwo Łączności, Federalna Służba Bezpieczeństwa, Ministerstwo Obrony, Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych i oczywiście Roskomnadzor. Po prostu wszystkie instytucje odpowiedzialne za infrastrukturę sieciową Federacji. Decyzję o uruchomieniu RuNet i odcięciu zewnętrznego internetu podejmuje Ministerstwo Łączności.

Według portalu Defense One rosyjska wewnętrzna sieć RuNet to po prostu sposób na odcięcie Rosjan od niezależnych zagranicznych źródeł informacji.