WeWork
WeWork

SoftBank kupuje WeWork

Założyciel firmy, Adam Neuman, otrzyma miliard dolarów odprawy. Pracownicy są oburzeni.

SoftBank kupując większościowy pakiet akcji WeWork, firmy znanej z prowadzenia biur coworkingowych, ratuje ją przed upadkiem. Założyciel firmy, Adam Neuman otrzyma miliard dolarów odprawy. Pracownicy są oburzeni, ponieważ to własnie Adam Neuman sprowadził WeWork na skraj bankructwa, przede wszystkim niefrasobliwym stylem zarządzania (np. jego żona doprowadziła kiedyś do zwolnienia paru pracowników po kilkuminutowym spotkaniu z nimi, ponieważ „nie polubiła ich energii”). Po nieudanej próbie wprowadzenia WeWork na giełdę, którą to transakcję tak naprawdę zablokował Adam Neumann, jedynym sposobem na uratowanie firmy jest zastrzyk gotówki z SoftBanku.

Już od pewnego czasu zarząd próbował odsunąć Neumanna od zarządzania firmą, co nie było łatwe ze względu fakt, że Neuman miał możliwość usunięcia praktycznie wszystkich członków zarządu. Sytuacja była więc patowa.

Pakiet ratunkowy daje SoftBankowi pełną kontrolę nad firmą. SoftBank zainwestuje w WeWork 9,5 mld dol. 5 mld zostanie przeznaczone na bieżące potrzeby spółki. Za 3 mld dol. zostaną wykupione udziały od innych inwestorów. Reszta kwoty zostanie zainwestowana w przyszłości. Adama Neumana zastąpi Marcelo Claure.