Adidas zamyka zrobotyzowane fabryki

Adidas, zaledwie cztery lata po ogłoszeniu o uruchomieniu całkowicie zrobotyzowanych fabryk postanowił je zamknąć. Speedfactory w Niemczech (Ansbach) i USA (Atlanta) zostaną wyłączone w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Tańsi, skuteczniejsi i bardziej elastyczni w przypadku wprowadzania nowych wzorów obuwia okazują się pracownicy z zakładów ulokowanych w krajach azjatyckich. W zakładach Speedfactory mogły być produkowane jedynie wybrane modele, każda zmiana wymagała modyfikacji pracy robotów lub uruchomienia kolejnych maszyn, a to oznacza dodatkowy koszt. Łatwiejsze i tańszej jest przeszkolenie ludzi.
Adidas
Adidas

Wydajność zrobotyzowanych fabryk również nie była zadowalająca. Speedfactory produkowały ok. 1 mln par butów rocznie. Globalna produkcja Adidasa to 400 mln par rocznie (sic!).

Adidas w komunikacie prasowym podkreśla, że: “dzięki temu eksperymentowi sporo się nauczyliśmy, udało się także poszerzyć naszą wiedzę z zakresu współpracy z dostawcami oraz zastosowania technologii w taki sposób, aby rozwijać jednocześnie nie tylko naszą linię produktową, ale i nadawać jej elastyczności oraz ekonomicznego charakteru”.