oze-szkocja-energia-elektryczna

Szkotom udało się uzyskać prawie 100 procent energii elektrycznej z OZE

Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to nowy europejski rekord. 98,6 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w Szkocji pochodziło z odnawialnych źródeł energii.

Kilka lat temu, rząd Szkocji twierdził, że udział energii elektrycznej pochodzącej z OZE w 2020 r. będzie wynosił 100 proc. Obietnicy tej co prawda nie udało się spełnić, ale 98,6-procentowy udział odnawialnych źródeł energii i tak imponuje.

Głównym źródłem czystej energii elektrycznej w Szkocji są lądowe farmy wiatrowe, których udział w produkcji prądu wynosi ok. 70 proc. Za pozostałe 30 proc. odpowiadają elektrownie wodne oraz morskie farmy wiatrowe.

Czytaj również: Szkocja tworzy pierwsze elektrownie latawcowe

OZE: Szkocja do 2045 osiągnie pełną neutralność klimatyczną

Czysta w 100 procentach energia elektryczna to dopiero początek. Kolejnym krokiem będzie 50-procentowy udział OZE w tzw. ogólnej energii w Szkocji – chodzi tu o ciepłownictwo i transport. Plan ten ma zostać zrealizowany do 2045 r.

W międzyczasie branża elektroenergetyczna zapowiada dalszą optymalizację elastyczności systemu produkcji prądu – w okresach silnych wiatrów, zarządzanie nadpodażą wyprodukowanej przez farmy wiatrowe energii elektrycznej jest podobno bardzo kosztowne.