Tureckie drony Bayraktar TB2, Bayraktar TB2,

Ukraina korzysta z tureckich dronów. Bayraktar TB2 swój debiut bojowy zaliczyły jednak wcześniej

W trwającej wojnie między Rosją, a Ukrainą jest wykorzystywane wiele nowoczesnych broni z dronami Bayraktar TB2 na czele. Na całe szczęście wykorzystywanie dronów nie jest czymś nowym dla tamtejszych żołnierzy, bo te rozpoznawczo-bojowe bezzałogowe statki powietrzne (UAV) swoje pierwsze użycie w boju zaliczyły już 26 października.

Tureckie drony Bayraktar TB2 na służbie Ukrainy pokazały swoją użyteczność już w październiku 2021 roku

Do końca 2019 Ukraina odebrała łącznie dwanaście dronów Bayraktar TB2, ale zamówienie dotyczyło też naziemnej stacji kontroli, dwóch mobilnych terminali danych i 200 kierowanych bomb MAM-L oraz MAM-C. Wiemy też, że do końca 2022 roku bezpośrednio na terytorium Ukrainy miało powstać 48 kolejnych UCAV tego typu.

Czytaj też: Niszczyciele czołgów Kornet-D1 wkrótce wzmocnią siły desantowe Rosji

Te bojowo-rozpoznawcze drony latające klasy MALE są dosyć „młodym” sprzętem, jako że swój pierwszy lot zaliczyły w 2014 roku. Bayraktar TB2 mierzą 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Wzbijają się na pułap nawet 8200 metrów, rozwijają prędkość do 220 km/h, a ich zasięg wynosi 150 km za sprawą pojedynczego silnika Rotax 912 iS o mocy 100 KM, który ma dostęp do 300 litrów paliwa w pokładowym zbiorniku.

Najważniejsze jest jednak to, że drony Bayraktar TB2 produkcji tureckiej są bezzałogowe i pilotowane przez operatora znajdującego się wiele kilometrów dalej. Innymi słowy, to takie „małe, zdalnie sterowane bombowce”, które mogą wznieść się nad wrogów, poczynić kluczowe obserwacje i ewentualnie zniszczyć część infrastruktury swoimi bombami.

Czytaj też: Co otrzymała Ukraina od sojuszników? Wśród ogromnych dostaw amunicji i sprzętu obrony osobistej są też bronie

Przykład tego widzicie powyżej. To materiał z 26 października, kiedy to siły ukraińskie namierzyły za pomocą Bayraktar TB2 stanowiska ogniowe 122-mm haubic 2A18, które należały separatystów w rejonie wsi Hranite (nieuznawanej Donieckiej Republice Ludowej). Te nieustannie ostrzeliwały Ukrainę, dlatego generał Walerij Załużny postanowił zniszczyć je, choć tego na materiale nie pokazano.

Czytaj też: Korea Południowa przetestowała pocisk L-SAM. Może przyspieszyć tworzenie przeciwrakietowej tarczy

Polska zakupiła 24 egzemplarze Bayraktar TB2, które mają trafić w ręce wojska do końca 2024 roku z 22,5-kilogramowymi naprowadzanymi laserowo bombami Roketsan MAM-L i 8,5-kg MAM-C, które chwalą się zasięgiem kolejno ponad i do 8 kilometrów. Jednak wydany na nie prawie miliard złotych posłuży też na inne cele, bo umowa obejmuje mobilne stacje kontroli, symulatory, radary SAR, pakiety części zamiennych oraz szkolenia.