Poznaliśmy szczegóły tego, co dokładnie obejmie najnowsza dostawa uzbrojenia dla Ukrainy, którą ma w planach zrealizować USA. W sumie przekazany sprzęt będzie kosztował całe 3,3 miliardów dolarów i oczywiście obejmie nie tylko systemy uzbrojenia.
Drony Switchblade to jeden z elementów najnowszej dostawy uzbrojenia dla Ukrainy od USA
Chociaż państwa NATO (i nie tylko) wywierają ciągle nacisk na Rosję przeróżnymi sankcjami i wspomagają zbrojnie Ukrainę, zapewniając obrońcom również dostawy sprzętu medycznego i zapasów, to USA wyróżnia się na tle wszystkich. Dokładnie w taki sam sposób, jak Polska wyróżnia się wśród innych krajów pomocą skierowaną dla uchodźców, choć również nie szczędzimy naszemu sąsiadowi śmiercionośnych broni.
Czytaj też: Czym są PPZR Piorun? W nasze rodzime zestawy rakiet przeciwlotniczych uwierzyło nawet USA
Wedle najnowszych informacji niedawne wystąpienie prezydenta Ukrainy w Kongresie USA objęło jego prośbę o większe wsparcie wojskowe ze strony USA. Wołodymyr Zełenski prosił o dostawy przenośnych systemów obrony powietrznej Starstreak, dalsze uzbrojenie przeciwpancerne, rakiety przeciwokrętowe dalekiego zasięgu, uzbrojone drony i sprzęt do walki elektronicznej.
Czytaj też: Ropa solą naszych czasów, czyli o sprzeciwie względem elektrycznych samochodów i ropnej potędze
Odpowiedź USA? Chociaż państwo ciągle nie zgadza się na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, ma zamiar zapewnić broniącemu się państwu ogromne dostawy sprzętu o łącznej wartości 800 milionów dolarów, czyli wspomnianych ponad 3,3 miliardów złotych. W tym pakiecie znajdzie się:
- 800 systemów przeciwlotniczych Stinger
- 2000 systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin
- 1000 sztuk lekkiej broni przeciwpancernej
- 6000 systemów przeciwpancernych AT-4
- 100 Switchblade
Czytaj też: Broń fosforowa w Ukrainie. Rosja przekroczyła kolejną granicę
Waszą uwagę od razu przyciągnie zapewne wzmianka o setce Switchblade, które są dosyć nieznanym typem sprzętu w rękach USA. To tak naprawdę małe i lekkie drony „kamikaze” wystrzeliwane z tuby, które można kontrolować na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Wystrzelony dron może pozostawać w powietrzu przez blisko 30 minut i poszukiwać celów, w które zwyczajnie wlatuje, a następnie wysadza swój pokładowy ładunek wybuchowy. Łączy więc możliwości rozpoznania z szansą przeprowadzenia ataku z zaskoczenia.