Rosyjski 9S935 w rękach Ukrainy. To część najnowszego system obrony powietrznej

Rosja straci na tym konflikcie więcej niż może sobie wyobrażać. Tyczy się to nie tylko gospodarki i mitu swojej potęgi militarnej, ale również technologii stojącej za wieloma nowymi sprzętami wojskowymi. Świetnym tego przykładem jest rosyjski 9S935, który jest już w rękach Ukrainy, jako część kompleksowego systemu Barnaul-T do obrony przed zagrożeniami z powietrza.

Po przejęciu systemu Barnaul-T Ukraina ponownie może zapewnić wywiadowi innych krajów dostęp do nowoczesnej rosyjskiej techniki – tym razem mowa o 9S935

Kiedyś walczące ze sobą potęgi militarne musiały kombinować przy podkradaniu wrogich sprzętów głównie przekupstwem, a często i tak nie miały dostęp do pełnych wersji, a tych eksportowych. Dziś poznawanie technologii oraz rozwiązań stosowanych przez wrogie państwa ma o tyle większe znaczenie, że pozwala z wyprzedzeniem opracować kontrofensywę na konkretne urządzenia, co zwiększa ogólną skuteczność działania na wiele sposobów.

Czytaj też: Rosyjski Jantar – dlaczego świat boi się tego „badawczego” statku Rosjan?

Najważniejsze jest to, że po poznaniu wszystkich tajemnic wrogiego sprzętu i odpowiednim wykorzystaniu tej wiedzy, dochodzi do momentu, w którym „my wiemy, że oni nie wiedzą”, a prowadzenie działań w momencie, kiedy wróg jest pewny swego, otwiera masę furtek do wykorzystania. Pisaliśmy już wiele razy o takich przypadkach w Ukrainie i dziś rozbudowujemy temat o kolejną „zdobycz” – 9S935.

Czytaj też: Nowy Air Force One. Co o nim wiemy i kiedy wejdzie do służby?

Sam w sobie Barnaul-T jest stosowany przez Rosję od ponad dziesięciu lat i łączy w sobie różne elementy rosyjskiego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Najważniejsze cechy? Mobilność i możliwość wykorzystania przez wojska lądowe dokonujące inwazji. W praktyce cały system Barnaul-T odpowiada za zarządzanie obroną powietrzną, a 9S935 jest „tylko” jego częścią, ale nie byle jaką, bo w rzeczywistości to nowoczesny zestaw kierowania pocisków do celów powietrznych.

Czytaj też: Osy na Ukrainę od NATO. Systemy rakietowe 9K33 Osa zasiliły arsenał obrońców

Dostęp do rosyjskiego 9S935 jest o tyle ważny, że technicy krajów działających przeciwko Rosji po jego odzyskaniu mogą zrozumieć jego działanie i ewentualnie je skontrować. Jako że 9S935 odpowiada za wykrycie celu i określenie, czy dany samolot na radarze jest przyjazny, to teoretycznie po odkryciu sposobu jego działania można zapewnić Ukrainie sposób na oszukiwanie tego systemu.