Ukraiński bojowy wóz piechoty Kewlar-E, bojowy wóz piechoty Kewlar-E,Kewlar-E,

Ukraiński bojowy wóz piechoty Kewlar-E najpewniej broni Charkowa. Prototyp zaliczy testy w boju

Kiedy wróg jest już u bram, a nawet je sforsował, każdy sprzęt bojowy staje się natychmiastowo przydatny. To nie ważne, czy jest już wycofany ze służby, czy nadal kompleksowo nieprzetestowany – wystarczy, że będzie działać. Przykładem tego jest ukraiński bojowy wóz piechoty Kewlar-E w wersji prototypowej, która po raz pierwszy została pokazana światu przed rokiem podczas wystawy w Kijowie.

Za Kewlar-E odpowiada prywatny koncern zbrojeniowy Ukrinmasz. To bojowy wóz piechoty, który jeszcze nie wszedł oficjalnie na służbę

Podczas kijowskiej wystawy Arms and Security 2021 dowiedzieliśmy się wszystkiego, co najważniejsze o Kewlar-E, który powstał w ramach inicjatywy nie wojska i kontraktu, a działalności wspomnianej firmy Ukrinmasz (to część państwowego koncernu Ukroboronprom). Jako przykład BWP (Bojowego Wozu Piechoty) może przede wszystkim służyć jako transporter opancerzony dla łącznie ośmiu żołnierzy, pomijając kierowcę.

Czytaj też: Rosjanie zniszczyli największy samolot świata. Czym był An-225 Mrija i co z jego następcą?

Wspomniana ósemka w przeciwieństwie do kierowcy wchodzi po hydraulicznie opuszczanej rampie do tylnej części pojazdu, zapewniającego opancerzeniem ochronę balistyczną na poziomie poziomu 2 wg. normy STANAG 4596 (odporność na ostrzał amunicją 12,7 z przodu i na 7,62 mm z boku). Wśród tej ósemki ma znajdować się zarówno dowódca, jak i strzelec, dla których projektanci przeznaczyli specjalne sekcje wyposażone w nowoczesny system kierowania ogniem oraz system obserwacji dookólne.

Czytaj też: Hakerzy na wojnie. Ich działalność w imię dobra i praworządności jest nieoceniona

W praktyce Kewlar-E może zaatakować wroga swoją armatą automatyczną ZTM-1 kalibru 30 mm, karabinem maszynowym KT-7.62 kalibru 7.62, czy podwójną wyrzutnią pocisków kierowanych Barier. W wersji prototypowej te elementy są zamontowane na zdalnej sterowanej wieży typu BM-3M Atak, ale nie wiemy, czy prototyp Kewlar-E jest w pełni funkcjonalny (również pod kątem bojowym).

Czytaj też: Tureckie drony na Ukrainie pokazały wojnę przyszłości. Bayraktar TB2 wyrządzają ogromne szkody

Powyżej możecie zobaczyć Kewlar-E w akcji na jednej z charkowskich ulic z dumnie powiewającą flagą Ukrainy. Nagranie zostało wykonane przez przypadkową osobę 26 lutego. Chociaż pewne jest, że może służyć do transportowania ukraińskich żołnierzy, to nie mamy potwierdzenia, czy rzeczywiście Kewlar-E został wykorzystany w trwającej wojnie. Pewne jest jednak, że jest to dla inżynierów nieoceniona okazja, aby sprawdzić swoje dzieło w najlepszym sprawdzianie, którego można sobie wyobrazić – w boju.