najnowsze podstawowe czołgi rosyjskie, najnowsze podstawowe czołgi rosyjskie , czołgi rosyjskie

Kolejne najnowsze podstawowe czołgi rosyjskie zniszczone i przejęte. Ukraińskie siły chwalą się osiągnięciami

Kolejne dni i kolejne, wręcz upokarzające Rosję, wpadki na froncie. Tym razem dowiedzieliśmy się, że najnowsze podstawowe czołgi rosyjskie po raz kolejny zostały zarówno przejęte, jak i zniszczone. Odpowiada za to 53. ukraińska brygada zmechanizowana.

Najnowszy sukces Ukrainy na froncie sprowadza się do przejęcia dwóch T-80BVM, z czego jeden pójdzie wyłącznie na żyletki

Wspomniana brygada przeprowadziła w ostatnim czasie atak na rosyjskie wojska i zniszczyła kilka najnowszych czołgów T-80BVM. Poinformowało o tym samo ukraińskie wojsko, udostępniając w mediach społecznościowych nowe zdjęcia, które przedstawiają w głównej mierze zniszczone i zdobyte nowoczesne czołgi T-80BVM. Warto przy okazji wspomnieć, że nie są to pierwsze utraty tych najbardziej rozwiniętych, rosyjskich wariantów T-80, bo wedle danych Oryx Blog, do tej pory Rosja straciła 23 egzemplarze T-80BVM w trakcie inwazji.

Czytaj też: Osy na Ukrainę od NATO. Systemy rakietowe 9K33 Osa zasiliły arsenał obrońców

Powyżej możecie rzucić okiem na zdjęcia obu czołgów, które wczoraj padły ofiarą ataku ukraińskich sił. O ile jeden z nich nadaje się wyłącznie do zezłomowania, drugi najpewniej można naprawić, jako że z zakresu zniszczeń wynika, że utracił swoją gąsienice. To kolejne osiągnięcie jest o tyle ważne, że według rosyjskiej agencji prasowej TASS, czołgi T-80BVM są przykładem najnowszej generacji rosyjskich głównych czołgów bojowych, które zostały ujawnione po raz pierwszy publicznie w 2017 roku.

Czytaj też: PSR-A Pilica już na służbie. To polski przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski typu VSHORAD

T-80BVM są produkowane przez Omskie Przedsiębiorstwo Budowy Maszyn Transportowych, wchodzące w skład Grupy Uralvagonzavod. Najważniejsze cechy? Ulepszona armata 125 mm i mocniejszy silnik z turbiną gazową o mocy 1250 KM. Dodatkowo ta ulepszona wersja oryginału jest wyposażona w wielokanałowy celownik strzelecki i modułowy pancerz reaktywny. Warto jednocześnie przypomnieć, że znacznie wcześniej Rosja utraciła T-80UM2, czyli unikalny czołg z systemem aktywnej ochrony Drozd.