systemy Toczka-U w Ukrainie, systemy Toczka-U

Rosjanie wykorzystują wycofane systemy Toczka-U w Ukrainie. Obrońcy nie pozostają im dłużni

Armia rosyjska postanowiła przywrócić do działania poradzieckie systemy 9K79 Toczka (SS-21 Scarab wedle kodu NATO) z racji wojny w Ukrainie. Tak się składa, że obrońcy również je wykorzystują i to właśnie z ich wykorzystaniem Siły Zbrojne Ukrainy zatopiły okręt desantowy Saratov i zniszczyły kilka rosyjskich samolotów na lotnisku w Millerowie za pomocą pocisku Toczka-U.

Rosjanie zaangażowali do walki wycofane, poradzieckie systemy Toczka-U

Widok systemów Toczka-U w Ukrainie po stronie rosyjskiej jest o tyle ciekawą informacją, że oficjalnie zostały one wycofane ze służby w armii rosyjskiej w 2019 roku, a faktycznie w 2021 rok. Na złomowisko jednak najwyraźniej nie trafiły, bo zostały przywrócone na służbę i w Ukrainie walczy teraz przynajmniej 8 zestawów, ale musi być ich znacznie więcej, bo pod koniec lat 80. były Związek Radziecki miał dostęp do aż 250 egzemplarzy, z których musiało się zachować do tej pory znaczna część.

Czytaj też: Chiny chcą stworzyć pociągi zagłady. Miałyby być zdolne do wystrzeliwania broni jądrowej

Wedle najnowszych informacji od analityków zajmujących się nagraniami i zdjęciami z frontu, w kolumnie pojazdów rosyjskich przemieszczających się z Reczycy w kierunku Homla autostradą M10 znajdowało się „co najmniej 8 systemów Toczka-U, kilka BTR-82a i około 9 ciężarówek transportowych KamAZ z pociskami do systemów Toczka-U”. Mowa więc o drugiej wersji systemu Toczka produkowanego od 1989 roku, ale nie tego najbardziej zaawansowanego z pociskami o zasięgu do 185 km.

Czytaj też: PSR-A Pilica już na służbie. To polski przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski typu VSHORAD

Systemy Toczka-U to taktyczny zestaw rakietowy do rażenia celów naziemnych za pomocą pocisków balistycznych wystrzeliwanych z platformy samochodowej. Jest przeznaczony do zwalczania konkretnych, taktycznych celów wojskowych o wysokim priorytecie na czele ze składami amunicji, czy jednostkami ogniowymi wroga. Związane z nimi pociski balistyczne o zasięgu do 120 kilometrów i celności poniżej 95 metrów mogą zostać uzbrojone w głowice jądrowe, odłamkowe, biologiczne i chemiczne.

Czytaj też: Rosyjski 9S935 w rękach Ukrainy. To część najnowszego system obrony powietrznej

Toczka-U przetrwała na służbie tak długo ze względu na swoje taktyczne pociski balistyczne, których rakiety wykorzystują łatwe w konserwacji napędy wykorzystujące paliwo stałe. Dawniej Rosja bazowała na nich w strukturze brygady z 18 wyrzutniami każda, które miały dostęp do łącznie 36-54 pocisków.