Ukraina zniszczyła najważniejszy rosyjski okręt, krążownik rakietowy Moskva płonie

Ukraina zniszczyła najważniejszy rosyjski okręt. Krążownik rakietowy Moskva płonie

Ukraina robi kawał dobrej roboty w obronie swojego wybrzeża, nadal nie dopuszczając agresora do desantu na pełną skalę. Wygląda na to, że nawet bez floty można odeprzeć wrogów i wyrządzić im ogromne szkody, co miało już miejsce przed miesiącem (zniszczeniem Saratov) i teraz nabrało jeszcze większej wagi po tym, jak doszło do udanego ataku sił ukraińskich na krążownik rakietowy Moskva.

Ukraińskie siły uszkodziły flagowy krążownik rakietowy Moskva do tego stopnia, że załoga musiała zostać ewakuowana. To dobitnie świadczy o skali zniszczeń

Tak oto Ukraina zniszczyła najważniejszy rosyjski okręt, jeśli idzie o te, które obecnie zagrażają państwu. Na ten moment nie wiemy jednak, jaki los czeka opustoszały obecnie, ponad 12000 tonowy, który 14.04 w południe miał zacząć nadawać sygnał SOS. Pewne jest jednak przeprowadzenie ataku przez ukraińskie siły, które jako pierwsze poinformowały świat o udanym trafieniu krążownika rakietowego Moskva w paskudnym dla Rosjan momencie.

Czytaj też: Brytyjskie systemy przeciwlotnicze w Ukrainie. Opisujemy Starstreak i Martlet

W operujący na Morzu Czarnym krążownik Moskva miały uderzyć dwa pociski Neptun i według ukraińskich służb szybko po tym „przestał płynąć, zaczął płonąć i stawiał czoła trwającemu w tym czasie sztormowi”. Nie musieliśmy czekać długo na reakcję ze strony Rosji, bo jakkolwiek dobrą propagandą władałby ten kraj, nie mógłby ot tak po prostu ukryć utraty swojego flagowego okrętu.

Czytaj też: Nowoczesny rosyjski pogromca czołgów zniszczony w Ukrainie. Oto zdjęcia 9P162 Kornet-T

Dlatego też ministerstwo obrony Rosji poinformowało kilka godzin później (incydent miał miejsce w nocy z 13 na 14 kwietnia), że rzeczywiście doszło do eksplozji na pokładzie krążownika Moskva, a ta poważnie uszkodziła ten okręt. Ministerstwo potwierdziło też wybuch pożaru i ewakuację całej załogi, zaznaczając, że „bada już przyczyny pożaru”.

Czytaj też: MiGi dla Ukrainy. USA dały zielone światło dostarczeniu myśliwców MiG-29 obrońcom

Flagowy okręt Floty Czarnomorskiej w postaci wspomnianego krążownika rakietowego Moskva operuje na wodach wokół wybrzeży Ukrainy od początku inwazji. Pozornie nie jest to jakkolwiek sensowne, bo to okręt stworzony specjalnie do niszczenia wrogich lotniskowców ze swoimi 16 naddźwiękowymi pociskami przeciwokrętowymi P-1000 Vulkan. Sens jego obecności na ukraińskich wodach zdradza obecność aż 64 pocisków obrony powietrznej S-300F, które do tej pory uzupełniały inne rosyjskie systemy ochrony powietrznej.