spaceX starlink

SpaceX skontrowało rosyjskie próby zakłócenia Starlinków. Pentagon obserwuje i notuje

Od dłuższego czasu wspominamy o tym, jak w dzisiejszych działaniach wojennych ważny jest element wojny elektromagnetycznej, kiedy urządzenia stosowane na froncie stały się w ubiegłych dekadach jeszcze bardziej uzależnione od nowoczesnej technologii oraz połączeń z innymi platformami. Dlatego właśnie tak ważna jest opowieść o tym, jak SpaceX skontrowało rosyjskie próby zakłócenia Starlinków.

Prywatna firma mogąca walczyć z sektorem wojskowym? Po tym, jak SpaceX skontrowało rosyjskie próby zakłócenia Starlinków, taka wieść wcale nie dziwi

Eksperci Pentagonu podczas trwającej interwencji SpaceX w Ukrainie w myśl dostarczania łączności Internetowej z wykorzystaniem satelitów Starlink najwyraźniej mogą się wiele nauczyć. Sami to zresztą przyznali podczas środowej konferencji C4ISRNET, gdzie stwierdzili, że Stany Zjednoczone muszą znacznie poprawić się w zakresie szybkiego reagowania na wrogie działania wojny elektromagnetycznej. Okazało się, że wiele nauk mogą wyciągnąć prosto od sektora prywatnego.

Czytaj też: Amerykański myśliwiec szóstej generacji będzie aktualizowany niczym smartfon… nawet podczas lotu

Szczególną uwagę warto poświęcić słowom Dave’a Trempera, czyli dyrektora ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony. Ten podczas konferencji zwrócił uwagę na zdolność prywatnej firmy SpaceX do szybkiego powstrzymania w zeszłym miesiącu rosyjskich wysiłków na rzecz zablokowania usługi dostępu do szerokopasmowego satelitarnego Internetu Starlink, która ciągle zapewnia Ukrainie połączenie z Internetem.

Czytaj też: Rosjanie porzucili magazyn sprzętu wojskowego w Charkowie. Ten jest już w rękach Ukrainy

kolizje-z-satelitami-chiny-starlink-onz

Dla przypomnienia, Elon Musk szybko zareagował na tweeta urzędnika ukraińskiego, który wystosował do niego prośbę o pomoc w utrzymaniu oblężonego kraju połączeniu z Internetem. Założyciel SpaceX praktycznie od razu skierował tysiące terminali Starlink na Ukrainę, co nie spodobało się w Rosji, która zaczęła zakłócać łączność z satelitami. Z tym SpaceX poradziło sobie sprawnie, bo już w następnym dniu po wykryciu ataku zdołali zmniejszyć wpływ rosyjskiego jammera prostą aktualizacją. To coś, co Pentagonowi zaimponowało i dlatego specjaliści zaczęli interesować się poczynaniami SpaceX w tej kwestii.

Czytaj też: Ukraińskie wojsko chce wymienić przeciwlotnicze systemy Buk na NASAMS w imię lepszej obrony powietrznej

Z kolei, gdyby to urzędnicy USA odpowiadali za szybkie przeciwdziałanie tego zagłuszacza, musieliby uruchomić całą maszynerię dokumentacji oraz udzielenia zgody poprzedzonej testami na wydanie tej aktualizacji. To swoje trwa i wskazuje wielką przewagę sektora prywatnego nad rządowym – po prostu mniej biurokracji.