Te brytyjskie pojazdy dostała Ukraina, Wolfhound, ciężkie taktyczne MRAPy

Te brytyjskie pojazdy dostała Ukraina. Oto Wolfhound, czyli ciężkie taktyczne MRAPy

Do tej pory pewne było, że Ukraina otrzyma brytyjskie pojazdy Bushmaster od Australii. Z kolei Wielka Brytania potwierdziła, że przekaże broniącemu się państwu aż trzy typu MRAP, czyli pojazdy stworzonych specjalnie z myślą o (znacznie) podwyższonej ochronie przeciwko minom lądowym. Dziś mamy pewność, że przynajmniej jeden z tego rodzaju (Wolfhound 6×6) jest już w rękach ukraińskich sił zbrojnych.

Brytyjskie pojazdy Wolfhound typu MRAP dla Ukrainy

Z materiału opublikowanego 29 maja na Twitterze wynika, że Ukraina otrzymała już przynajmniej pierwszą transzę brytyjskich Wolfhound z napędem 6×6. To przykład ciężkich taktycznych wozów wsparcia stworzonych specjalnie do walki w Afganistanie, które mają za zadanie przede wszystkim pełnić funkcję transporterów. Na froncie odpowiadają za transport amunicji, żywności czy materiałów budowlanych, a w razie potrzeby są też w stanie holować np. haubice.

Czytaj też: Oto nowy flagowy okręt Czarnomorskiej Floty Rosji. Jest nim fregata Admirał Makarow

W praktyce to powiększona i wzmocniona wersja pojazdu Cougar, na temat której ciężko znaleźć wiele informacji, co nie dziwi, jako że to dosyć niszowy sprzęt. Opracowano go w 2005 roku i względem oryginału wydłużono o 2 metry, czyli do prawie 8 metrów, co wymuszono zastosowaniem drugiej osi na tyle (dla napędu 6×6), która wdaje się kluczowa ze względu na masę własną 19 ton i ładowność 7,2 tony.

Czytaj też: Naprowadzane laserowo pociski APKWS II dla Ukrainy. Co potrafi ta konwersja pocisków Hydra 70?

Mimo swojego obronnego charakteru, Wolfhound może sięgnąć po wiele rodzajów wyposażenia – od tradycyjnych karabinów maszynowych 7,62 mm po te wielkokalibrowe i na granatnikach automatycznych kończąc. W wersji przekazanej Ukrainie występuje z właśnie z wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi Browning M2, które mogą strzelać teoretycznie 550 sztukami 12,7-mm amunicji na minutę.