Cztery wystrzały z Javelinam, Ukraina, Javelin

Cztery wystrzały z Javelina i cztery rosyjskie pojazdy zniszczone. To wręcz wyjątkowe nagranie 

Zwykle, kiedy widzimy w akcji przeciwpancerne systemy bojowe, mamy okazję podejrzeć tylko ułamek otoczenia ukraińskich żołnierzy. Dlatego właśnie to nowe nagranie ukazujące cztery wystrzały z Javelina i najpewniej cztery zniszczone rosyjskie pojazdy, jest takie wyjątkowe, bo pokazuje praktycznie całe otoczenie i moment wystrzelenia oraz trafienia z punktu widzenia oddziału.

Nowe nagranie ukazuje cztery wystrzały z Javelina przeciwko czterem odmiennym celom

O systemach FGM-148 Javelin pisaliśmy już nie raz. To broń przeciwpancerna stworzona specjalnie z myślą o niszczeniu wrogich celów opancerzonych. Obejmuje wyrzutnię wielokrotnego użytku oraz stosowne pociski, które od dłuższego czasu są cierniem u oku rosyjskich oddziałów. Tyczy się to nawet najnowszych czołgów, więc i tym bardziej opancerzonych transporterów. 

Czytaj też: Kolejny rosyjski bojowy wóz piechoty zniszczony. W akcji eksportowy wariant Stugny, czyli Skif

Na powyższym nagraniu możemy zobaczyć, jak znajdujący się na wzgórzu ukraiński oddział wykorzystuje przewagę wysokości w obraniu na cel nie jednego, a aż czterech rosyjskich pojazdów. Przez odległość nie jesteśmy w stanie nawet wskazać, jakie dokładnie pojazdy wchodziły w grę, ale stawiamy na czołgi T-72 lub T-64 oraz bojowe wozy piechoty różnego rodzaju.

Czytaj też: Obejrzyjcie, jak Javelin startuje i niszczy rosyjski opancerzony wóz piechoty BMP-2

Jak niszczy Javelin, nagranie ostrzału rosyjskiego czołgu
Inny przykład zniszczenia rosyjskiego czołgu z Javelina

Nie wiemy też, czy pociski trafiły w cele (eksplozje i dym zdają się na to wskazywać) i jak wiele zniszczeń wyrządziły. Pewne jest jednak, że systemy Javelin są bardzo celne za sprawą naprowadzania na źródło ciepła oraz odpowiednio zaawansowanych aktywnych systemów zmiany trajektorii lotu pocisku. 

Czytaj też: Ukraińcy zniszczyli rosyjskie stanowisko moździerzowe. Wrogowie aż prosili się o kontratak

Dla przypomnienia, uderzeniu Javelin przebija pancerz do ponad 750 mm bez reaktywnej powłoki i ponad 600 mm z nią. Wszystko dzięki zaawansowanej 8,4-kilogramowej głowicy kumulacyjnej, czyli takiej z dwoma ładunkami wybuchowymi do penetracji pancerza reaktywnego. Pocisk wystrzelony z tego systemu jest kierowany na cel oddalony o maksymalnie 4000 metrów z wykorzystaniem podczerwieni, rozpędzając się do nawet 300 m/s.