Rosyjskie Terminatory, BMPT, pojazdy wsparcia czołgów

Debiut bojowy rosyjskich Terminatorów w Ukrainie przejawem nieudolności agresora

To nie pierwszy raz, kiedy w trwającej wojnie rosyjskie Terminatory zdobywają uwagę całego świata, ale tym razem możemy podejrzeć je nie tylko w transporcie, ale bezpośrednio na polu bitwy. W skrócie? Właśnie miał miejsce debiut bojowy rosyjskich Terminatorów w Ukrainie i od razu spotkał się z „gorącym” przyjęciem przez obrońców.

Rosyjskie Terminatory miały wspierać czołgi w miastach. Teraz wspierają je bezpośrednio na polu bitwy w szczerym polu

Terminatory zdecydowanie nie są zwyczajnym sprzętem w arsenale Rosji. Te rosyjskie ciężkie wozy bojowe wsparcia czołgów doczekały się wielu nazw, bo oficjalnie określa się je mianem BMPT, ale znacznie więcej osób kojarzy je pod nazwą Terminator czy nawet Obiekt 199 Ramka. Z tych pojazdów największy użytek czerpie się głównie w miejskich terenach, więc ich obecność na polach otoczonych lasem nieco dziwi.

Czytaj też: Kolejny rosyjski bojowy wóz piechoty zniszczony. W akcji eksportowy wariant Stugny, czyli Skif

W obecnych wersjach BMPT Terminator ma do dyspozycji przede wszystkim cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych 130 mm 9M120-1 Ataka-T ATGM z laserowym systemem naprowadzania o zasięgu 6 kilometrów. Równie niszczycielskie są dwa działka automatyczne 30-mm z dostępem do 900 amunicji, dwa granatniki automatyczne 30-mm oraz pojedynczy karabin maszynowy 7,62 mm.

Czytaj też: Cztery wystrzały z Javelina i cztery rosyjskie pojazdy zniszczone. To wręcz wyjątkowe nagranie 

To więc do pewnego stopnia „podrasowany” T-72 (na jego podwoziu bowiem bazuje) w myśl tego, jakim wyposażeniem dysponuje i to właśnie wyposażenie bezpośrednio wskazuje to, co dokładnie Terminator ma niszczyć. Wspomniane systemy uzbrojenia są skuteczne zarówno przeciwko piechocie (zwłaszcza karabin maszynowy), ale też lekko opancerzonym pojazdom (2 działka automatyczne 30 mm) i tym najciężej opancerzonym w postaci czołgów (9M120-1 Ataka-T ATGM kalibru 130 mm).

Czytaj też: Obejrzyjcie, jak granatnik RGW-90 niszczy współczesny rosyjski transporter opancerzony BTR-80

Na zdjęciu powyżej możecie podejrzeć, jak w praktyce Rosja wykorzystuje Terminatory. To te dwa pojazdy po bokach trzech rosyjskich czołgów, które mają chronić je przed innymi czołgami czy nawet helikopterami. Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony jedyna działająca kompania rosyjskich wozów wsparcia czołgów BMP-T Terminator została wysłana na linię frontu w Donbasie, gdzie siły rosyjskie walczą o dokonanie poważnego przełomu. Jak jednak widać powyżej, oddział szybko został skontrowany ukraińską artylerią – skutki tego zajścia pozostają nieznane.