Drony niszczą rosyjskie oddziały, agresor próbuje nadgonić Ukrainę w tej domenie

Drony niszczą rosyjskie oddziały, a agresor próbuje nadgonić Ukrainę w tej domenie

Na całe szczęście dla Ukrainy, agresor ma ogromny problem na froncie nawet jeśli idzie o drony, co potwierdziły informacje z ostatnich dni oraz nagrania z terenów objętych wojną. Podczas gdy ukraińskie drony niszczą rosyjskie oddziały i zapewniają cenne informacje rozpoznawcze, te rosyjskie spadają coraz częściej, a kiedy spadają, wywołują uśmiech na twarzach całego świata przez ich „zaawansowanie”. Jest jednak ryzyko, że Rosja poprawi swoje możliwości w tej kwestii.

Rosja ponoć ruszyła z masową produkcją dronów kamikaze, aby nadgonić Ukrainę w wykorzystaniu amunicji krążącej na froncie

W zeszłym tygodniu napisaliśmy dla Was podsumowanie na temat tego, jakie drony straciła do tej pory Rosja na Ukrainie, do których w ostatnich dniach dołączyły kolejne (Tahkion i ZALA 421-16E). Ukraina z kolei wzorowo wykorzystuje swoje Bayraktary TB2, które zdołały zarówno zniszczyć dwie łodzie szturmowe Raptor, jak i swojego największego wroga – dwa stanowiska obrony przeciwlotniczej. Te po stronie ukraińskiej nie mają z kolei problemu w niszczeniu rosyjskich dronów.

Czytaj też: Wojskowe Buggy w Ukrainie mogą siać postrach wśród rosyjskich czołgów swoimi Stugnami

Rosyjskie drony kamikaze KUB-BLA w Ukrainie, KUB-BLA w Ukrainie, Rosyjskie drony kamikaze, KUB-BLA
KUB-BLA

Rosja może jednak wzmocnić swoje zaplecze dronów, jak wynika z niedawnego ogłoszenia rosyjskiej agencji prasowej TASS, wedle której 14 kwietnia agresor rozpoczął masową produkcję swojej amunicji krążącej (dronów kamikaze). To więc broń pokroju amerykańskich Switchblade i polskich Warmate, pozwalająca zarówno przeprowadzać zwiad, jak i precyzyjne ataki.

Czytaj też: Dlaczego nowa artyleria jest kluczowa dla Ukrainy? To porównanie Wam na to odpowie

Ta masowa produkcja może dotyczyć zarówno opisanych przez nas w przeszłości dronów KUB-BLA, jak i różnych wersji Lancet. Te drugie, główny projektant z Grupy Kałąsznikow, określił mianem „inteligentnej broni wielozadaniowej”, która wyszukuje i niszczy dany cel niezależnie od operatora, choć ten ciągle ma dostęp do tego, co dron „widzi”.

Lancet 3

Czytaj też: Rosyjskie pociski P-800 Oniks miały niszczyć okręty, a ostrzelały Odessę

Firma ZALA AERO produkuje drony Lancet w wersji 1 i 3, z czego ten drugi jest bardziej imponujący. W przestworzach operuje z wykorzystaniem dwóch pary skrzydeł w kształcie litery X oraz silnika tłokowego. Waży przy tym 12 kg i może przenosić 3 kg ładunku wybuchowego, który wystarcza do niszczenia lekko opancerzonych celów i tym bardziej ludzi, co potwierdzono podczas testów w Syrii.