Ukraińskie przeciwpancerne zestawy Stugna i Skif,

Kolejny rosyjski bojowy wóz piechoty zniszczony. W akcji eksportowy wariant Stugny, czyli Skif

Kijowskie biuro konstrukcyjne Łucz rozpoczęło w 2005 roku prace nad zestawem Stugna, czyli przykładem PPZR (Przenośnych Przeciwpancernych Zestawów Rakietowych). Te doczekały się z czasem wersji eksportowej o nazwie Skif i ta właśnie została wykorzystana ponownie na froncie, niszcząc opancerzony rosyjski bojowy wóz piechoty.

Eksportowy wariant Stugny zniszczył rosyjski bojowy wóz piechoty

Wersja Skif to z kolei wariant Stugna-P (ulepszenia oryginału), który jest przeznaczony na eksport i trafił już w ręce sił zbrojnych Maroko, Arabii Saudyjskiej, Algierii i Mjanmy zarówno w wersji przenośnej, jak i na pojazdach. Stąd właśnie bierze się arabski interfejs oraz sam wygląd zestawów, mających zlewać się z otoczeniem nie lasów i pól, a szarpanych wiatrem skał i piachu.

Czytaj też: Obejrzyjcie, jak Javelin startuje i niszczy rosyjski opancerzony wóz piechoty BMP-2

Ta wersja PPZR znajduje się też w rękach Ukraińców, bo broń przeznaczona na eksport została zatrzymana w kraju w dniu wojny, a warto wiedzieć, że ich produkcja jest realizowana właśnie na terenie Ukrainy. Skif pod kątem działania cechuje jednocześnie jedna mała różnica względem zestawów Stugna – na cel naprowadza je nie ukraiński moduł PN-I, a białoruski PN-S.

Ukraińskie przeciwpancerne zestawy Stugna i Skif,

Czytaj też: Rosja sama ukręciła na siebie bat. USA znacząco ulepszy nowe pociski PrSM

Widoczny powyżej moment uderzenia wystrzelonym z zestawu pociskiem z całą pewnością zaowocował zniszczeniem rosyjskiego pojazdu, jako że w grę mógł wejść tylko jeden z trzech rodzajów amunicji. Mowa o pociskach RK-2S z kumulacyjną głowicą tandemową o penetracji ponad 800 mm stali, odłamkowo-burzącą RK-20F (zasięg od 100 do 4000 metrów) lub najnowszych przeciwpancernych RK-2M, radzących sobie z 1100 mm pancerzem RHA i mogących uderzać w cele oddalone o 5500 metrów.