Poznaliśmy wersję haubicy M777, M777 Ukraina,

Poznaliśmy wersję haubicy M777 i wykorzystywaną przez Ukrainę amunicję

Stany Zjednoczone dostarczyły na Ukrainę swoje haubice M777 produkcji brytyjskiej, które są w stanie odmienić niejedną potyczkę na froncie. Opisywaliśmy je już wcześniej w artykule na temat tego, co dokładnie potrafią i jakie możliwości zagwarantują ukraińskim oddziałom artylerii, ale dopiero teraz poznaliśmy wersję haubicy M777 i wykorzystywaną przez Ukrainę amunicję.

Wiemy już wszystko o haubicach M777 dostarczonych Ukrainie przez USA

Chociaż M777 są haubicami holowanymi, więc znacznie trudniejszymi do operowania na froncie od tych samobieżnych, to ich transport jest bardzo ułatwiony. Ukraińcy nie muszą też podchodzić blisko spornych terenów, dzięki temu, że M777 mogą strzelać na znacznie okazalszy dystans, co w porównaniu do rosyjskich haubic stanowi kolosalną różnicę.

Czytaj też: Rosyjski termit, czyli deszcz ognia z pocisków 9M22S i wyrzutni Grad

Według wpisu powyżej, USA przekazało Ukrainie nie podstawową wersję haubicy, a wariant M777A2, czyli ulepszenie M777A1 o możliwość wykorzystywania amunicji precyzyjnej (np. Excalibur) za sprawą dodatku APIAFS. Samo ulepszenie M777A1 wprowadziło do M777 głównie cyfrowe dodatki, ale bardzo potrzebne, bo obejmowały one dodatkowe źródło zasilania, GPS, system nawigacji inercyjnej, radio, wyświetlacz GDU oraz SCA.

Czytaj też: Rosyjskie wyrzutnie rakiet TOS-1. Przerażające, ale niepozbawione ogromnych wad

Czytaj też: Opisujemy rosyjski czołg T-90, który w najlepszej wersji T-90M Proryw-3 uległ Ukrainie

Dowiedzieliśmy się również, jaką amunicję kalibru 155 mm otrzymała Ukraina. Niestety na zdjęciu nie możemy dostrzec pocisków Excalibur, ale widzimy zarówno M795, jak i M549A1 o zasięgu kolejno 22,5 i 30 kilometrów. Ten drugi pocisk wykorzystuje do osiągnięcia tego imponującego zasięgu napęd rakietowy, aktywujący się w locie. Patrząc po liczbie amunicji, ukraińskie oddziały artyleryjskie ewidentnie mają z czego strzelać.