Ile dronów Orłan straciła Rosja

Rosyjskie drony nie mają łatwo na wojnie. Ile dronów Orłan straciła Rosja?

Tak, jak cały świat usłyszał o dronach Bayraktar TB2 w rękach Ukraińców, tak też szybko dowiedzieliśmy się o najczęściej wykorzystywanych przez Rosję, bezzałogowych systemach powietrznych (BSP). Jednak w przeciwieństwie do TB2 produkcji tureckiej, w przypadku dronów rosyjskich nie odpowiadamy na pytanie, co udało im się zniszczyć, a… jak wiele z nich już zestrzelono. Tym razem na pytanie, ile dronów Orłan straciła Rosja odpowiadają twarde i niepodważalne dowody.

Ciągłe pogarszanie możliwości rozpoznawczych agresora trwa w najlepsze. Ile dronów Orłan straciła Rosja do tej pory w Ukrainie?

W skrócie? Dużo. Tak dużo, że idąc tropem rozbiórki Orłana-10 można powiedzieć, że Ukraińcy będą mogli wkrótce stworzyć kółko fotograficzne sponsorowane przez jedną z najpopularniejszych firm w świecie aparatów. Zaciekawieni albo zdezorientowani? W takim razie obejrzyjcie poniższe nagranie:

Czytaj też: Potęga ukraińskiej artylerii na nagraniu. Rosjanie ukryli się w polskim gospodarstwie i zostali rozgromieni

Oczywiście możemy wyśmiewać to, co zostało przedstawione powyżej i uznane za „szczyt” rosyjskiej technologii, ale nie możemy zapominać, że te właśnie drony są ważnym elementem rosyjskich działań. Drony Orłan-10 klasy MALE (Medium Altitude Long Range) służą obecnie atakującym w celach rozpoznawczo-patrolowych, więc wprawdzie nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, ale w praktyce mogą wskazywać oddziałom artylerii pozycje ukraińskich sił.

Czytaj też: Były ozdobą, ale zawalczyły o wolność Ukrainy. Czołgi T-54 i T-64A z Mariupola skończyły jednak źle

Na papierze Orłan-10 jest przykładem świetnego drona rozpoznawczego. Może latać do 16 godzin, przelecieć do 1400 kilometrów, a po zakończeniu misji może wylądować, wykorzystując swój spadochron. Za jego napędzenie odpowiada jednocylindrowy silnik benzynowy Saito FA-62B o mocy 1 konia mechanicznego, a misje rozpoznawcze, w przypadku wersji powyżej, realizuje z wykorzystaniem prowizorycznie zmodyfikowanego aparatu Canon EOS 750D oraz kamery na podczerwień.

Czytaj też: Czym jest ta tajemnicza broń w rękach Ukraińców? Wyjaśniamy

Jak wynika z danych zbieranych przez zespół z bloga Oryx, do tej pory Rosja straciła 50 egzemplarzy Orłan-10, a oprócz tego jedną wersję zakłócającą i po dwa warianty Orłan-20 i Orłan-30. Wcześniej brytyjski wywiad wojskowy stwierdził, że BSP odgrywają kluczową rolę w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, ale okazały się podatne zarówno na zestrzelenie, jak i na zagłuszanie elektroniczne. Przez to obecnie Rosja prawdopodobnie boryka się z „niedoborem” tych UAV, który może być spotęgowany przez ograniczenia w krajowych zdolnościach produkcyjnych z racji sankcji. To z kolei prowadzi do degradacji możliwości agresora w działaniach w Ukrainie.