Obejrzyjcie improwizowane ładunki wybuchowe, rosyjskiemu Typhoon-K

Obejrzyjcie improwizowane ładunki wybuchowe w akcji przeciwko rosyjskiemu Typhoon-K

Na froncie improwizowane ładunki wybuchowe (IED) są stosowane przez obie strony, ale w zupełnie innym stylu. Rosjanie wykorzystują je zazwyczaj do zaminowywania nawet cywilnych obiektów i rzeczy przy wycofywaniu się, a Ukraińcy kierują je przynajmniej przeciwko żołnierzom. Przykład tego możecie obejrzeć poniżej przeciwko rosyjskiemu Typhoon-K, ale nie liczcie na spektakularne zniszczenia.

Jak pokazuje przykład wykorzystania IED przeciwko rosyjskiemu Typhoon-K, pojazdy typu MRAP mają łatwiej na froncie

„Prowizoryczne miny lądowe” nie są niczym nowym na froncie. Już w konfliktach XX wieku używano ich na potęgę, korzystając z pocisków artyleryjskich, bomb lotniczych, głowic torpedowych czy wszelkiego rodzaju niewypałów, które postanowiono jakoś wykorzystać. Są więc tanim i z reguły skutecznym sposobem niszczenia wrogich oddziałów, co w przypadku sytuacji w Ukrainie wykorzystuje się do eliminowania rosyjskich konwojów.

Czytaj też: Przeciwpancerne zestawy Stugna-P sieją spustoszenie wśród rosyjskich pojazdów

Jednak nawet najbardziej zaawansowane przykłady IED nie są w stanie zniszczyć odpowiednio zabezpieczonych sprzętów. Wprawdzie ukazana na powyższym nagraniu eksplozja nawet w termowizji jest efektowna, ale najwyraźniej nie była wystarczająco niszczycielska, aby zaszkodzić rosyjskiemu Typhoon-K. Trudno się jednak temu dziwić – to przykład pojazdu typu MRAP.

Czytaj też: Miało być wielkie działo, a nie będzie nic. USA rezygnuje z SLRC na rzecz nowoczesnych rozwiązań

To akronim od angielskich słów „Mine Resistant Ambush Protected„, którego używa się przy określaniu pojazdów chwalących się zwiększoną odpornością na miny oraz ataki z zasadzki. Zawdzięczają to wielu elementom, ale przede wszystkim podwoziu o kształcie litery V oraz solidnemu opancerzeniu. To z jednej strony negatywnie odbija się na ich wielkości, wadze i stabilności, ale jak widać powyżej, jest warte poświęceń, jeśli z takich eksplozji można wyjść cało.