Jak niszczy Javelin, nagranie ostrzału rosyjskiego czołgu

Jak niszczy Javelin? Obejrzyjcie najnowsze nagranie ostrzału rosyjskiego czołgu

FGM-148 Javelin w rękach ukraińskich sił zbrojnych w ostatnich dniach zaliczył kilka interesujących akcji, a my wybraliśmy dla Was tą najbardziej imponującą i najlepiej uchwyconą. Najnowsze nagranie ostrzału rosyjskiego czołgu przedstawia cały proces – od wystrzału, po samo uderzenie, ukazując dokładnie, jak niszczy Javelin, czyli nowoczesny przeciwpancerny pocisk kierowany.

Czy zastanawialiście się, jak niszczy Javelin?

Jako że Javelin jest w stanie uderzyć w cel z górnej półsfery (po uprzednim wzniesieniu się na pewną wysokość), może atakować bezpośrednio wieże czołgów, czyli potencjalnie najsłabiej opancerzony punkt. To, w przypadku rosyjskich czołgów z automatycznymi systemami ładowania, jest równoznaczne ze spektakularną eksplozją.

Czytaj też: Rosyjskie czołgi T-14 Armata. Cudo na papierze, ale na froncie nadal ich nie ma

Przykład tego możemy obejrzeć powyżej. Tyczy się to zarówno momentu wystrzelenia pocisku, jak i jego trafienia w rosyjski czołg T-72B3. Tę drugą wizję zapewnił światu dron, latający akurat nad wrogim czołgiem, który z nieznanych przyczyn znalazł się na samym środku otwartego pola w niewielkim okopie (czyżby koniec paliwa?). Wielu doszukuje się w tej sytuacji zmarnowania pocisku na porzucony tak naprawdę czołg, ale byłbym daleki z oskarżeniami tego typu, bo zwyczajnie nie znamy całego kontekstu zajścia w tym rejonie.

Czytaj też: Radziecki Mi-12, czyli historia o tym, jak największy helikopter na świecie stał się bezużyteczny

Opracowany przez amerykańską firmę Lockheed Martin system FGM-148 Javelin składa się zarówno z wyrzutni wielokrotnego użytku, jak i stosownych przeciwpancernych pocisków kierowanych. Przeznaczenie? Niszczenie ciężko opancerzonych celów, co tyczy się nawet radzenia sobie z pancerzem reaktywnym.

Czytaj też: Czym są PPZR Piorun? W nasze rodzime zestawy rakiet przeciwlotniczych uwierzyło nawet USA

Wszystko dzięki 8,4-kilogramowej głowicy kumulacyjnej, obejmującej dwa ładunki wybuchowe, z czego jedna jest wykorzystana do penetracji pancerza reaktywnego, a druga do tego właściwego. W praktyce, przy uderzeniu Javelin przebija pancerz do ponad 750 mm bez reaktywnej powłoki i ponad 600 mm z nią. Pocisk wystrzelony z tego systemu jest kierowany na cel oddalony o maksymalnie 4000 metrów z wykorzystaniem podczerwieni, rozpędzając się do 300 m/s.