Ukraińscy snajperzy, Ukraińscy snajperzy postrachem rosyjskich wozów bojowych, Odnotowano pierwsze zniszczenie BMP-2 z karabinu snajperskiego

Tak płonie rosyjski BMP-3. Siedem eksplozji podkreśliło definitywny koniec wozu bojowego piechoty

Kto by pomyślał, że bojowe wozy piechoty BMP-3 na rosyjskiej służbie palą się i wybuchają tak dobrze? Najnowszy przykład zniszczenia (niestety w tej kwestii musimy wierzyć źródłu na słowo) rosyjskiego BMP-3 w osiedlu Ołeksandriwka (to obszar nazywany „drugą Buczą”) w obwodzie kirowohradzkim w Ukrainie, wskazuje na to, że rzeczywiście tak jest.

Kolejny rosyjski BMP-3, czyli bojowy wóz piechoty, zniszczony przez Ukraińców

Pewne jest, że obecnie w tym rejonie znajdują się rosyjskie wojska i że miały odpowiednio dużo czasu na rozstawienie sił w strategicznych punktach. BMP-3 jest jednym z podstawowych sprzętów (obok czołgów), które mogą pomóc Rosjanom w utrzymaniu pozycji. Jak wskazuje sama nazwa, nie służą wyłącznie do przewozu żołnierzy na front, ale też ostrzeliwania wrogich pozycji z wykorzystaniem dosyć bogatego uzbrojenia, bo m.in. 100-mm i 30-mm armaty (kolejno 2A70 i 2A72).

Czytaj też: Kaspijski Potwór i Łuń, czyli sowieckie ekranoplany. Czym były te statko-samoloty i dlaczego powracają?

To, co widzimy powyżej, to z całą pewnością efekt eksplozji zbiorników paliwa, a następnie pokładu amunicji rosyjskiego BMP-3, którą zapoczątkowało… no właśnie. Tego niestety nie wiemy, bo trudno tak naprawdę nawet domyślić się tego, co mogli wykorzystać Ukraińcy do zniszczeniu tego pojazdu. Jest to oczywiście tylko kropla w morzu, jako że Rosja ma dostęp do całych setek BMP-3 (bliżej tysiąca niż 500), ale to kolejne małe zwycięstwo na koncie obrońców.

Czytaj też: Ukraina uszczupliła rosyjski arsenał. Kolejne dostawy amunicji poszły z dymem

Pewne jest tylko to, że atak był skuteczny, a opancerzenie BMP-3 (produkowanego od 1987 roku w formie rosyjskiego wozu bojowego nowej generacji) nie było wystarczające, aby uchronić pojazd od zniszczenia. Trudno się temu dziwić, bo w praktyce ten wóz jest w stanie wytrzymać maksymalnie ostrzał z amunicji kalibru 12,7 mm.