pociski moździerzowe, laser bojowy Strykera, Stryker,

Nie tylko drony, ale też pociski moździerzowe. Z nimi laser bojowy Strykera również sobie radzi

Zainteresowanie i rozwój laserowych systemów broni trwa w najlepsze, a ostatni test tylko to potwierdza. Firma Raytheon pochwaliła się, że podczas ostatnich sprawdzianów taktycznych na poligonie w Nowym Meksyku, laser bojowy Strykera spisał się na medal.

Jak laser bojowy Strykera sprawdził się przeciwko pociskom wystrzelonym z moździerza?

Będące w służbie od 2002 roku pojazdy bojowe Stryker są stale unowocześniane, aby jeszcze lepiej reagować na nowe zagrożenia na polach bitew. Ich historia jest tego wzorowym świadectwem, bo po rozmieszczeniu w Iraku przed laty, zostały ulepszone w myśl ochrony przeciwko granatnikom przeciwpancernym, a dziś, w obliczu nowego zagrożenia (UAV/BSP), coraz częściej sięga po stosowne systemy laserowe.

Czytaj też: Po toaletach i pralkach nadszedł czas na coś sensownego. Teraz Rosja wykrada ukraińskie helikoptery Mi-2

Oczywiście w tym przypadku to nie pojazd jest głównym bohaterem ogłoszenia, a związany z nim system broni energetycznej. Ta jest częścią programu Directed Energy Maneuver-Short Range Air Defense (DE M-SHORAD) armii amerykańskiej. Ma on na celu zapewnienie ochrony żołnierzy przed różnymi zagrożeniami z powietrza, a w tym przed bezzałogowymi systemami latającymi, śmigłowcami, rakietami, artylerią i moździerzami.

Czytaj też: Na polach pojazd, w powietrzu helikopter, a Ukraińcy i tak w spokoju niszczą kolejny rosyjski sprzęt

Podczas gdy firma Kord zajęła się zintegrowaniem systemu broni laserowej o mocy 50 kW na wozie bojowym Stryker, to Raytheon Intelligence & Space dostarczył jej ten system. Obejmował on specjalistyczny system akwizycji radarowej, system kontroli wiązki oraz czujnik celowniczy.

Czytaj też: Tak płonie rosyjski BMP-3. Siedem eksplozji podkreśliło definitywny koniec wozu bojowego piechoty

Podczas testów ten właśnie system (HEL – High Energy Laser) wykrył, namierzył, obrał na cel i finalnie zneutralizował wiele pocisków wystrzelonych z moździerzy i pomyślnie przeszedł wiele testów symulujących rzeczywiste scenariusze. Ponownie udowodnił zresztą swoją skuteczność w niszczeniu dronów wszelakiej maści.