Czołg T-80, systemem aktywnej ochrony Drozd, Drozd

Ukraińskie przeciwpancerne pociski i artyleria w akcji. Obejrzyjcie nagranie z niszczenia rosyjskich sprzętów

30. Zmechanizowana Brygada ukraińskich sił zbrojnych udostępniła nagranie, będące kompilacją ich ostatnich sukcesów na froncie walki przeciwko rosyjskim oddziałom. Ukraińskie przeciwpancerne pociski i artyleria w akcji zdają się mówić jasno, kto rządzi obecnie na terenach objętych wojną.

Najnowsze nagranie z niszczenia rosyjskich sprzętów

Trwające prawie dwie minuty nagranie można po prostu obejrzeć i machnąć na nie ręką albo wręcz przeciwnie – przeanalizować i doszukać się w nim czegoś ciekawego. Zwłaszcza że (wbrew pozorom) niektóre kadry zdradzają bardzo wiele, a przede wszystkim potwierdzają zarówno świetną skuteczność pocisków przeciwpancernych Stugna kierowanych laserowo, jak i celność nieokreślonej artylerii.

Czytaj też: Wojskowe Buggy w Ukrainie mogą siać postrach wśród rosyjskich czołgów swoimi Stugnami

Pierwsze kilka kadrów ukazuje nam w akcji zestawy Stugna produkcji ukraińskiej. Te zostały wykorzystane do wyeliminowania ciężarówki transportowej, 100 mm-armaty przeciwpancernej MT-100 i dwóch trudnych do określenia czołgów. Podczas tych akcji operator zestawu Stugna musiał być pewien, że celuje w niezaawansowane sprzęty, bo ciągle kierował laser na cele, zamiast manewrować nim tak, aby zmniejszyć ryzyko jego wykrycia.

Czytaj też: Dlaczego nowa artyleria jest kluczowa dla Ukrainy? To porównanie Wam na to odpowie

W następnych sekundach filmu możemy obejrzeć ostrzał przede wszystkich umocnień rosyjskich z wykorzystaniem artylerii. Tak dokładne materiały wideo zawdzięczamy dronom rozpoznawczym stosowanym przez Ukraińców, które zapewniają nie tylko potwierdzenie udanego strzału, ale też pozwalają artylerzystom dobrze wycelować.

Czytaj też: Rosyjskie pociski P-800 Oniks miały niszczyć okręty, a ostrzelały Odessę

W rzeczywistości materiał zdaje się sugerować, że ukraińscy artylerzyści są niebywale celni, co w przypadku artylerii jest praktycznie niemożliwe… chyba że wykorzystuje się do działań amunicję kierowaną. Jej zastosowanie tłumaczyłoby to, dlaczego aż trzy razy z rzędu w różnym odstępie czasu (zważywszy na cięcia nagrań) wspomnianej brygadzie udało się celnie ostrzelać ten sam cel.