Amerykańska amunicja krążąca Switchblade, drony kamikaze są bronią idealną, Switchblade, dronyu Switchblade, amerykańskie Switchblade,

Pierwsze nagranie z wystrzelenia Switchblade 300. Pneumatyczna wyrzutnia i dron kamikadze w akcji

Kilka dni temu widzieliśmy drona Switchblade 300 w akcji, kiedy zanurkował na rosyjskich czołgistów, stojących akurat na własnym czołgu. Jak to się dla nich skończyło? Z całą pewnością paskudnie, ale w poprzednim materiale na temat wykorzystania tej broni zabrakło jednego – momentu startu. Dlatego poniżej przybliżamy dla Was pierwsze nagranie z wystrzelenia Switchblade 300.

Nagranie z wystrzelenia Switchblade 300 przez ukraińskiego żołnierza

Drony Switchblade 300 różnią się znacznie od typowych BSP (Bezzałogowych Systemów Powietrznych). Daleko im zarówno do tych rozbudowanych pokroju Bayraktara TB2, które wymagają stosownego pasa startowego do nabrania odpowiedniej prędkości i wreszcie wzniesienia się w przestworza. Nie są też w stanie wystartować na własną rękę własne śmigła, jak w przypadku tradycyjnych quadkopterów. Jak więc startują? Właśnie tak:

Czytaj też: Czym są PPZR Piorun? W nasze rodzime zestawy rakiet przeciwlotniczych uwierzyło nawet USA

Każdy start Switchblade 300 wymaga wykorzystania specjalnej wyrzutni przypominającej moździerz, która szybko nadaje dronowi odpowiednio wysoką prędkość. Dzięki temu producent mógł obniżyć jego ogólną wagę i skomplikowanie, bo stawiając na wyrzutnie, wyeliminował największy problem wszystkiego co lata – moment startu, który jest uznawany za najbardziej energochłonny.

Czytaj też: Radziecki Mi-12, czyli historia o tym, jak największy helikopter na świecie stał się bezużyteczny

Potwierdzenie, że nagranie nie jest zbyt nowe

Po wystrzeleniu z tuby, dron Switchblade 300 rozkłada parę swoich skrzydeł i już z wykorzystaniem silnika elektrycznego oraz małego śmigła nabiera odpowiednio wysokiej prędkości w powietrzu (101 km/h). Podczas lotu zapewnia nieustannie podgląd na to, co aktualnie „widzi” jego aparat optyczny, a operator drona może w każdym momencie wybrać cel i skierować na niego drona, który zanurkuje na niego bezpośrednio z prędkością do 160 km/h.

Czytaj też: Opisujemy brytyjskie czołgi Challenger. W wersji trzeciej pozbędą się wielkiej niedogodności

Niestety poza momentem wystrzału i wyglądem terminala nie wiemy, jak skończyło się wystrzelenie tego kosztującego 6000$ drona kamikadze, zwanego też amunicją krążącą. Jego uzbrojenie stanowi 2,5-kilogramowa głowica, której materiał wybuchowy odpowiada sile rażenia 40-mm granatu.