Tureckie drony w Ukrainie, Bayraktar TB2, TB2, drony Bayraktar TB2

Drony Bayraktar TB2 w formie. Obejrzyjcie nagranie ze zniszczenia rosyjskich sprzętów na Wyspie Węży

Drony Bayraktar TB2 produkcji tureckiej (ich opis znajdziecie tutaj) są ciągle czynnie wykorzystywane w ukraińskiej przestrzeni powietrznej, korzystając z faktu, że rosyjskie oddziały nie posiadają odpowiedniej ochrony w tym zakresie. Te stacjonujące w ostatnich dniach na Wyspie Węży z pewnością jej nie miały, czym zapewniły nam nowe nagranie ze zniszczenia dwóch rosyjskich sprzętów „z powietrza”.

W ostatnich dniach drony Bayraktar TB2 zniszczyły (oficjalnie) 4 rosyjskie sprzęty. Wcześniej łodzie szturmowe, a teraz swoich bezpośrednich wrogów – sprzęty przeciwlotnicze

Bayraktar TB2 to drony, które początkowo były rozpoznawcze, ale szybko firma Baykar zapewniła im możliwość latania m.in. z pociskami należącymi do rodziny MAM firmy Roketsan. Tym razem (podobnie jak w przypadku rosyjskich łodzi szturmowych raptor) zapewne w grę wszedł przeciwpancerny pocisk MAM-L. Ten jest kierowany na cel wiązką lasera i jest przeznaczony głównie do niszczenia naziemnych celów opancerzonych.

Czytaj też: Polskie czołgi T-72 już w Ukrainie. Nagranie zdradza coś bardzo ważnego

Powyżej możecie obejrzeć, jak dron TB2 zniszczył swojego największego wroga – system przeciwlotniczy. Mówiąc dokładnie, to radziecki 9K35 Strieła-10, czyli samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy bliskiego zasięgu (500 km). Ten miał zwalczać latające zagrożenia właśnie w postaci dronów, ale najwyraźniej Bayraktara TB2 nie dostrzegł w porę, choć w ostatnich sekundach nagrania widać, jak jedna z jego rakiet została posłana w przestworza. Skutku jednak nie znamy.

Czytaj też: Jak wyrzutnie rakiet M142 HIMARS i M270 MLRS zmienią oblicze wojny w Ukrainie?

Czytaj też: Szereg nowych kursów zadba o optymalny rozwój przemysłu lotniczego i obronnego

Tego samego dnia ukraiński Bayraktar TB2 zdołał też zniszczyć rosyjskie stanowisko 23-mm armaty rosyjskiej ZU-23-2, która… również jest przykładem broni przeciwlotniczej. Jeśli więc te dwa nagrania nie są dowodem na to, że Ukraina ma znaczącą przewagę nad Rosją, to nie wiemy, jakich innych muszą nam dostarczyć broniące się siły.