Najpotężniejsza broń artyleryjska Rosji zniszczona,2S4 Tulipan

Najpotężniejsza broń artyleryjska Rosji zniszczona. 2S4 Tulipan zrobił jednak swoje na froncie

Na wojnie informacja to podstawa i mamy na to kolejne potwierdzenie. W ostatnim czasie moździerz 2S4 Tulipan uznawany, razem z działami 2S7 Pion, za najcięższą, czyli poniekąd również najpotężniejszą, broń artyleryjską, wprawdzie zadał Ukrainie dotkliwy cios, ale dzięki głupocie mediów został szybko zniszczony.

2S4 Tulipan, czyli najpotężniejsza broń artyleryjska Rosji została zniszczona po emisji nagrania

Zanim przejdziemy do najważniejszej części tej historii, musicie wiedzieć, że samobieżne 2S4 Tulipan zawdzięczają swoje dumne miano najpotężniejszych moździerzy na służbie Rosji nie bez powodu. Wykorzystuje bowiem moździerz 2B8, który oparto o holowany M-240 (ten kalibru 240 mm) z samobieżnym podwoziem Obiekt 305.

Czytaj też: Nowe bronie w rękach Ukrainy. Te systemy uzbrojenia otrzymało państwo

W praktyce więc 2S4 Tulipan jest w stanie strzelać z granatów moździerzowych o długości do nawet 2,4 metra i wadze do 228 kilogramów. Zależnie od wariantu (pocisku burzącego, burzącego z napędem rakietowym, sterowanego laserowo, a nawet jądrowego) głowica bojowa stosowanej amunicji waży od 32 do 46 kg, a jej zasięg wynosi od 800 metrów do ponad 19,7 km.

Czytaj też: Wystrzelono przeciwokrętowy pocisk NASM-SR. To broń specjalna dla śmigłowców

Zwykle artyleryjskie systemy operują na 152-mm kalibrze, ale ten wyższy jest oczywiście skuteczniejszy w np. niszczeniu fortyfikacji czy budowli. Stąd wykorzystanie 2S4 Tulipan w zniszczeniu m.in. mostu w obwodzie Ługańskim przez Rosjan. Jednak jak wskazują informacje przekazane przez szefa władz tamtejszego obwodu, ten niszczycielski sprzęt sam został wkrótce po tym zniszczony.

Czytaj też: System broni laserowej od Rheinmetall AG. Firma udowodniła potencjał technologii

Powód? Rosyjskie media propagandowe zdradziły jego pozycję na nagraniu wyemitowanym zbyt szybko, bo na jego podstawie Ukraińcy zdołali namierzyć pozycję 2S4 Tulipan przed momentem, w którym został przestawiony gdzieś indziej.